MŚ 2010. Naukowcy: Jabulani jest... zbyt okrągła

Adidas stworzył ?potwora? - wynika z badań naukowców nad Jabulani, czyli oficjalną piłką mundialu w RPA. - Jest nieprzewidywalna, zarówno dla strzelca, jak i bramkarza, dlatego że jest zbyt okrągła i gładka - zgodnie twierdzą badacze.
FIFA przyznaje: Z Jabulani jest coś nie tak »

Jabulani to zmora bramkarzy na mundialu, niejeden popełnił już błąd, gdy nie przewidział toru jej lotu. Hiszpan Iker Casillas nazywa ją "zgniłą". Włoch Gianluigi Buffon "nieprzewidywalną". Bramkarz reprezentacji Brazylii Julio Cesar powiedział, że wolałby grać piłką z supermarketu.

Ta cholerna, doskonała Jabulani »

- Szwy Jabulani mieszczą się w środku piłki. Stąd przypomina ona prawie doskonałą sferę - twierdzi Eric Berton z Instytutu Badań nad Ruchem w Marsylii. We wszystkich sportach w których używa się piłki, jest ona na powierzchni nieregularna (rowki, wypustki czy szwy) co sprawia, ze w powietrzu ma bardziej stabilną trajektorię lotu. Jabulani się tak nie zachowuje.

- Z powodu kształtu kontakt piłki ze stopą strzelca jest nieco krótszy, niż przy zwykłej piłce - mówi Berton. - W efekcie właściwie się nie kręci, a w powietrzu szybuje. Jej tor lotu jest nieprzewidywalny zarówno dla strzelca, jak i bramkarza.

Kazuya Seo i Takeshi Asai z uniwersytetów w Yamagacie i Tsukubie dzięki badaniom w tunelu aerodynamicznym dowiedli, że sferyczna Jabulani w połowie lotu nagle lekko zwalnia, co może mylić piłkarzy.

Azjaci rozszyfrowali Jabulani? »

Australijski naukowiec Derek Leinweber na podstawie komputerowych modeli udowodnił, że Jabulani jest szybsza niż wcześniejsze piłki przygotowane na poprzednie mundiale. - To oznacza, że bramkarze nie mogą przewidywać jej lotu - wnioskuje.

"Jabulani" oznacza w języku zulu "świętować". Jest złożona, z ośmiu, łączonych termicznie, płatów poliuretanowych. "Pozwala na maksimum kontroli i stabilny lot w każdych warunkach" - chwali swój produkt Adidas.

Wrażenia naszych specjalnych wysłanników do RPA - znajdziesz na blogach Rafała Steca » i Michała Pola »