RPA 2010. Przed meczem Korea Płd. - Urugwaj. Azja - Ameryka Płd - pierwsze starcie

Czy piłkarze Korei Południowej przełamią fatalną passę w meczach z Urugwajem, którego nie pokonali już w pięciu spotkaniach rozegranych z dwukrotnymi mistrzami świata? Jeśli tak - awansują do ćwierćfinału. Mecz 1/8 finału MŚ w sobotę o 16.
Na razie oba zespoły zrealizowały cel, który postawiły sobie przed mundialem - awansowały do fazy pucharowej MŚ. Azjatom udało się to dopiero drugi raz w ósmym starcie na mundialu i dopiero po raz pierwszy poza ojczyzną. Po zajęciu drugiego miejsca w grupie B byli tak szczęśliwi, że szef futbolowej federacji Cho Chung-yun poprosił prezydenta kraju o... zwolnienie młodszych graczy z obowiązkowej 26-miesięcznej służby wojskowej. Taki przywilej uzyskali piłkarze, którzy w 2002 r. zajęli czwarte miejsce na świecie. W 2007 r. na skutek protestów społecznych zmieniono zasady zwalniania z tego obowiązku - obecnie mogą na to liczyć wyłącznie medaliści igrzysk olimpijskich i azjatyckich. Jednak im dalej Koreańczycy awansują, tym ich szanse będą większe.

Urugwaj czekał na awans do drugiej rundy MŚ od 1990 r. Wówczas, w decydującym meczu grupowym, pokonał 1:0... Koreę Płd., a zwycięskiego gola Daniel Fonseca strzelił w doliczonym czasie.

We wtorek, w drugim starciu Azja kontra Ameryka Południowa, piłkarze Japonii zagrają z Paragwajem. Stawka będzie identyczna - ćwierćfinał MŚ.