RPA 2010. FIFA przygotowuje się do walki z bukmacherską mafią

Mecze ostatniej kolejki fazy grupowej są najbardziej narażone na ryzyko ustawiania wyników zwłaszcza, jeśli grają drużyny pewne awansu do kolejnej rundy lub tych szans zostały już pozbawione. FIFA zapowiada, że będzie się tym spotkaniom przyglądać ze szczególną uwagą.
Poprowadź swoją drużynę w RPA i Wygraj Mundial! »

- Jeśli cztery lata temu powiedzielibyście mi, że mecze na mundialu mogą być celem bukmacherskiej mafii, nie uwierzyłbym. Ale teraz to już co innego. Monitorowanie sytuacji w niższych ligach już nie wystarczy, mecze MŚ też mogą być podejrzane - mówił w piątek na konferencji prasowej Marco Villinger, dyrektor departamentu prawnego FIFA.

Ze szczególną uwagą FIFA przyjrzy się meczom ostatniej kolejki fazy grupowej. Z każdej czterozespołowej grupy do kolejnej rundy awansują dwa zespoły. Przeważnie przed ostatnią kolejką część drużyn jest już pewna tego, że zagra w 1/8 finału, inne wiedzą, że szans na to nie mają. Stwarza to potencjalne pole do nadużyć.

- To są mecze podwyższonego ryzyka - powiedział Villinger. - Ustawianie meczów to największe zagrożenie dla piłki nożnej, a ryzyko wzrasta w meczach o stawkę. Dlatego meczom z udziałem drużyn, które już się zakwalifikowały albo odpadły będziemy się bacznie przyglądać - dodał.

Przed mundialem FIFA poinformowała sędziów, piłkarzy, trenerów oraz wszystkich członków sztabów i delegacji drużyn, że będzie zwracać uwagę na niezwykłe typy u bukmacherów. Powołana została także specjalna organizacja "Wczesny System Ostrzegania", która bada niezwyczajne wzory typowania na całym świecie. Co więcej, uruchomiono także specjalną infolinię dla piłkarzy, trenerów i sędziów, przy pomocy której mogą oni zgłaszać wszelkie przejawy lub próby ustawiania meczów. Z tej możliwości jeszcze nikt do tej pory nie skorzystał.

- Jeśli dostaniemy jakiś sygnał lub dostrzeżemy najmniejszą nieprawidłowość, na pewno się tym zajmiemy - mówi Villinger i dodaje, że dokładnie zbadane będą mecze z ostatnich dziesięciu lat. - Będziemy mogli nałożyć sankcje na daną drużynę, wykluczyć ją z rozgrywek i pozbawić możliwości udziału w kolejnych - dodał.

Zdaniem FIFA bukmacherskie mafie są największym zagrożeniem dla jedności piłki nożnej. W Europie policja we współpracy z UEFĄ prowadzi śledztwa dotyczące ustawiania wyników ponad 200 meczów w 12 krajach. - Zagrożenie jest realne, ale jesteśmy w ścisłym kontaktem z UEFĄ, Interpolem i ponad 400 bukmacherami. Zrobimy wszystko, by sport był czysty - powiedział Villinger. Jego zdaniem największym wyzwaniem obecnie jest rynek południowo-wschodniej Azji kontrolowany przez organizacje przestępcze. - Monitorowanie już nie wystarcza, trzeba ulepszyć metody śledcze - mówi zdecydowanie Villinger.

Policja przejmuje obowiązki ochroniarzy na MŚ 2010 »