Bundesliga. 32. kolejka. Gole Wałdocha, Krzynówka i Juskowiaka

Zwycięski gol Tomasza Wałdocha dał Schalke wygraną 2:1 z Norymbergą i pozwolił zachować szanse na grę w Lidze Mistrzów. Bramkę dla 1.FC Nürnberg zdobył Jacek Krzynówek, a w Wolfsburgu Andrzej Juskowiak trafił do siatki po raz pierwszy od września, ustalając na 4:0 wynik meczu z Hansą Rostock.

- Pięknego futbolu nie pokazaliśmy, to było ciężko wywalczone zwycięstwo. Mam w drużynie zbyt wielu reprezentantów, byli wymęczeni środowymi meczami towarzyskimi - stwierdził po meczu na Arena AufSchalke trener zespołu z Gelsenkirchen Huub Stevens. Wygraną jego drużynie zapewnił ten, który w środę nie zagrał - kapitan reprezentacji Polski i Schalke Tomasz Wałdoch.

Najpierw jednak w 54. minucie gospodarze objęli prowadzenie po strzale pomocnika kadry Rudi Völlera - Jörga Böhme. Niespodziewanie w 62. minucie wyrównał Jacek Krzynówek. Polak dostał podanie od Freya, ograł dwóch obrońców w tym kryjącego go Tomasza Hajto ("Krzynówek wręcz otańczył swego rodaka" - napisał "Kicker") i pokonał bramkarza gospodarzy Olivera Recka.

Nim jednak walczący o utrzymanie w Bundeslidze zawodnicy gości nacieszyli się remisem, decydującego gola dla Schalke zdobył Wałdoch. Po rzucie z autu na wysokości pola karnego gości obrońcy Norymbergi pogubili się i w zamieszaniu Polak silnym uderzeniem z kilku metrów umieścił piłkę w siatce. Była to rekordowa, ósma wygrana z rzędu "Królewsko-niebieskich" na własnym boisku.

- Jestem pesymistą. Będziemy walczyć o to trzecie miejsce do końca, ale większe szanse ma Bayern. Jeśli wygra oba ostatnie mecze, choćby i nam się udało, nic nie wskóramy - stwierdził menedżer Schalke Rudi Assauer.

W meczu Wolfsburga z Hansą Rostock wreszcie przełamał się Andrzej Juskowiak, ustalając w 37. minucie wynik spotkania na 4:0 ("Wilki" strzeliły trzy bramki w siedem minut). To dopiero trzeci gol "Jusko" w sezonie. Po raz ostatni trafił do siatki 29 września w wygranym na własnym boisku 2:0 spotkaniu z Kaiserslautern.

Sensacją kolejki była porażka lidera Bayeru Leverkusen, i to na własnym stadionie 1:2 z Werderem Brema. W 39. minucie karnego dla gospodarzy nie wykorzystał etatowy wykonawca "jedenastek" bramkarz Hans-Joerg Butt (w 133 meczach Bundesligi zdobył już 19 bramek, ale w tym sezonie zawiódł po raz trzeci).

Potknięcie półfinalisty Ligi Mistrzów, który w środę gra na Old Trafford z Manchesterem United, wykorzystały oba ścigające go w wyścigu o tytuł zespoły Borussii Dortmund i Bayernu Monachium. "Żółto-czarni" szczęśliwie wygrali na Westfalenstadion z broniącym się przed spadkiem 1.FC Köln 2:1. Decydującego gola dla gospodarzy zdobył dopiero w 89. minucie Brazylijczyk Amoroso.

Bawarczycy pokonali na stadionie olimpijskim Herthę Berlin 3:0 po samobójczym golu Hartmanna oraz strzałach Elbera i Pizarro. Na dwie kolejki przed końcem mają do Bayeru cztery punkty straty. W sobotę musieli poradzić sobie bez swego reżysera Stefana Effenberga, który znów wywołał w Niemczech skandal. W wywiadzie dla "Playboya" Effe nazwał bezrobotnych leniuchami, którzy wolą brać małe, ale łatwe pieniądze od państwa, niż wziąć się do pracy i zarabiać więcej. Wściekły trener Ottmar Hitzfeld odsunął go za to od składu. - Nie powinien się wypowiadać na tematy, o których nie ma pojęcia. Media rozpętały z tego powodu burzę. Całe szczęście reszta piłkarzy nie dała się tym zdekoncentrować.

Wyniki 32. kolejki:

ENERGIE COTTBUS - TSV 1860 MONACHIUM 1:1 (0:0): Helbig (81.) - Hujdurovic (67. samobójcza)

BAYERN MONACHIUM - HERTHA BERLIN 3:0 (0:0): Hartmann (67. samobójcza), Elber (82.), Pizarro (83.)

SCHALKE 04 - NÜRNBERG 2:1 (0:0): Böhme (54.), Wałdoch (66.) - Krzynówek (62.)

BAYER LEVERKUSEN - WERDER BREMA 1:2 (1:1): Ze Roberto (32.), - Lisztes (5.), Ailton (61.)

BORUSSIA DORTMUND - FC KÖLN 2:1 (1:0): Rosicky (21.), Amoroso (89. karny) - Lottner (54.)

VFL WOLFSBURG - HANSA ROSTOCK 4:0 (4:0): Klimowicz (4. i 5.), Ponte (7.), Juskowiak (37.)

FC ST PAULI - HAMBURG SV 0:4 (0:2): Romeo (18. i 59.), Groth (45.), Hoogma (49.)

BORUSSIA MOENCHENGLADBACH - VFB STUTTGART 2:2 (0:0): Van Houdt (68.), Auer (80.) - Bałakow (48.) Dundee (84.)

SC FREIBURG V KAISERSLAUTERN 3:1 (0:0): Kobiaszwili (47. karny), Sellimi (78.), Maenner (81.) - Klose (84.).

Walka do końca

Bayer ma dwa punkty przewagi nad Borussią, cztery nad Bayernem i pięć nad Schalke. Jeśli przegra dwa ostatnie spotkania, każda z pozostałych trzech drużyn może wywalczyć tytuł.

W następnej kolejce Bayer zmierzy się z broniącą się przed spadkiem Norymbergą, która w dwóch ostatnich meczach nieszczęśliwie uległa Bayernowi i Schalke. Gospodarze zagrają wzmocnieni kapitanem i szefem obrony Tomaszem Kosem, który wraca do gry po zawieszeniu za kartki.

Bawarczycy grają w Wolfsburgu z "Wilkami", które walczą już tylko o prestiż. Borussia Dortmund jedzie do HSV, którego zawodnicy marzą tylko o końcu nieudanego sezonu. Schalke gra w Berlinie z Herthą, która nie ma już szans na tytuł, ale może jeszcze teoretyczne wyprzedzić Bayern i Schalke w walce o udział w Lidze Mistrzów.