NHL. Porażka Islanders Czerkawskiego w pierwszym meczu play off

W rozegranych w czwartek meczach pierwszej rundy rozgrywek o Puchar Stanleya w hokejowej lidze NHL New York Islanders Mariusza Czerkawskiego uległo na wyjeździe Toronto Maple Leafs 3:1
Islander występują w play off po raz pierwszy od ośmiu lat. Polak tradycyjnie spędził na lodzie 12 minut i oddał jeden strzał na bramkę rywali. Dwukrotnie strzelał na bramkę Curtisa Josepha. Jeden strzał obronił bramkarz gospodarzy, jeden - minął bramkę rywali.

Zaczęło się dobrze dla Wyspiarzy, w 5. minucie pierwszej tercji prowadzenie zdobył były zawodnik Klonowych Liści Kenny Jonsson. Nowojorczycy długo prowadzili, a wszytkie trzy bramki stracili w ostatnich minutach trzeciej tercji.

Najskuteczniejszym strzelcem czwartkowej serii meczów był Donald

Audette z Montreal Canadiens. W spotkaniu w Bostonie (5:2) strzelił "Niedźwiadkom" trzy bramki. W zasadniczym sezonie Audette, z powodu kontuzji lewego przedramienia, nie grał w 49 meczach.

Bardzo dobrze poczynał sobie także inny zawodnik Canadiens, Fin Saku Koivu. Ten fiński hokeista większą część sezonu spędził poza lodowiskiem, lecząc się z choroby nowotworowej. W czwartkowym spotkaniu Koivu asystował przy dwóch bramkach swej drużyny.

Pozostałe bramki zdobyli - dla Bruins: Bill Guerin i Joe Thornton, dla Canadiens: Doug Gilmour i Gino Odjick.

W czwartek do gry wróciła inna hokejowa gwiazda - Szwed Peter Forsberg z Colorado Avalanche. Forsberg pauzował przez rok, trapiony różnymi dolegliwościami. W spotkaniu z Los Angeles Kings (4:3) asystował przy dwóch bramkach "Lawin". Zwycięskiego gola dla drużyny Avalanche strzelił w 55 minucie Greg de Vries, ale najskuteczniejszym strzelcem meczu był Słowak Zigmund Pallfy, który uzyskał dwa gole dla Kings.

Do niespodzianki doszło w St. Louis, gdzie miejscowi "Bluesmani" przegrali z Chicago Blackhawks 1:2. Sukces drużynie gości zapewnił celnym strzałem w 57 minucie Rosjanin Aleksander Karpowcew. Prowadzenie uzyskali gospodarze - w 22 minucie bramkę uzyskał Słowak Pavol Demitra. Minutę później wyrównującego gola strzelił Kyle Calder.