Dwa rekordy Polski pływaków

Szwedka Emma Igelstroem ustanowiła w sobotę - wynikiem 1.55,38 - rekord świata w finale na 100 metrów stylem klasycznym. W przedostatnim dniu pływackich mistrzostw świata na krótkim basenie w Moskwie trzykrotnie poprawiano rekord Polski.
Szwedka poprawiła o 0,02 s najlepszy wynik ustanowiony 26

września 1999 roku w Durbanie przez Penelope Heyns z RPA.

Jest to drugi rekord ustanowiony w Moskwie przez Igelstroem. W

czwartek pokonała 50 metrów stylem klasycznym, uzyskując wynik

29,96. Stała się w ten sposób pierwszą pływaczką, która uzyskała

na tym dystansie czas poniżej pół minuty.

W ciągu czterech dni mistrzostw pływacy ustanowili cztery

rekordy, w tym dwa w indywidualne (obydwa Igelstroem) oraz dwa w

kobiecych sztafetach: 4x100 stylem zmiennym i 4x200 st. dowolnym.

Dobre występy odnotowali w sobotę polscy pływacy, ustanawiając

dwa rekordy kraju w porannych eliminacjach i jeden w półfinale.

Dwukrotnie swój rekord na 100 m stylem zmiennym poprawiał Bartosz

Kizierowski (LKS Delfin Połaniec). Najpierw w kwalifikacjach

przepłynął ten dystans w czasie 55,28, a następnie w półfinale

uzyskał wynik 54,63 i awansował na czwartej pozycji do

niedzielnego finału.

Dotychczasowy rekord kraju wynosił 55,48 i został ustanowiony

przez Kizierowskiego 14 stycznia podczas mityngu Pucharu Świata we

włoskiej Imperii.

Trzeci rekord Polski pobiła w sobotę 16-letnia Agata Korc.

Zawodniczka Śląska Wrocław pokonała 50 m stylem dowolnym w czasie

25,05 i z trzecim wynikiem zakwalifikowała się do półfinałów.

Korc poprawiła swój dotychczasowy rekord - 25,49 ustanowiony w

listopadzie 2001 roku w Warszawie.

W popołudniowej sesji Polka popłynęła słabiej niż w eliminacjach -

25,14 i zajęła 10. miejsce w półfinałach, ex aequo z Australijką

Michelle Engelsman.

Awans do niedzielnego finału na 50 m stylem motylkowym, z szóstym

wynikiem - 59,02, wywalczyła Otylia Jędrzejczak (AZS AWF

Warszawa). Najszybsza była rekordzistka świata na tym dystansie,

Słowaczka Martina Moravcova - 57,43.

Trzeci złoty medal na tych mistrzostwach zdobyła Jana Kłoczkowa,

wygrywając w sobotę na 200 m st. zmiennym. Ukrainka zdobyła

wcześniej tytuły na dystansach 400 m stylem zmiennym i dowolnym.

W finale na 4x100 m st. dowolnym najlepsze były Szwedki, które

odniosły w Moskwie drugie zwycięstwo w sztafecie. W piątek wygrały

na tym samym dystansie stylem zmiennym.

Wśród mężczyzn w obydwu finałach zwyciężali Australijczycy,

zdobywając także jeden srebrny medal. 50 m st. motylkowym wygrał

Geoff Huegill, przed swoim rodakiem Adamem Pinem, a 50 m grzbietem

- Matt Welsh, który zdobył swój drugi tytuł w Moskwie.

Dzięki tym zwycięstwom pływacy z antypodów zachowali pierwsze

miejsce w tabeli medalowej po czterech dniach mistrzostw.

Zgromadzili osiem złotych, cztery srebrne i jeden brązowy.

Na drugie miejsce awansowała Szwecja, która po sobotnich finałach

wyprzedziła USA. Pływacy ze Skandynawii zdobyli dotychczas tylko

siedem medali, ale aż sześć złotych i srebrny.

W porannych eliminacjach trzeci nieudany start na mistrzostwach

odnotowała Aleksandra Miciul (Novita 10 Zielona Góra). Olimpijka z

Sydney uzyskała 21. czas w eliminacjach na 50 m stylem grzbietowym

- 29,30. Polce nie udało się przejść pomyślnie kwalifikacji na

żadnym z trzech dystansów stylem grzbietowym. (PAP)

tabela medalowa

Wyniki finałów czwartego dnia:

kobiety -

100 m st. klas.

1. Emma Igelstroem (Szwecja) 1.05,38 - rekord świata

2. Sarah Poewe (RPA) 1.06,16

3. Xuejuan Luo (Chiny) 1.06,36

4. Amanda Beard (USA) 1.06,87

5. Qi Hui (Chiny) 1.07,05

6. Brooke Hanson (Australia) 1.07,45

7. Mirna Jukic (Austria) 1.07,99

8. Staciana Stitts (USA) 1.08,58

200 m st. zm.

1. Jana Kłoczkowa (Ukraina) 2.08,82

2. Gabrielle Rose (USA) 2.09,77

3. Oksana Wieriewka (Rosja) 2.11,25

4. Alenka Kejzar (Słowenia) 2.11,56

5. Beatrice Caslaru (Rumunia) 2.12,49



6. Sabine Klenz (Niemcy) 2.12,89

7. Julie Hjorth-Hansen (Dania) 2.12,97

8. Jennifer Reilly (Australia) 2.15,20

4x100 m st. dow.

1. Szwecja 3.35,09

2. Australia 3.35,97

3. Chiny 3.36,18

4. USA 3.37,10

5. Białoruś 3.39,62

6. Rosja 3.42,00

7. Szwajcaria 3.45,17

8. Brazylia 3.46,98

mężczyźni -

50 m st. grzb.

1. Matt Welsh (Australia) 23,66

2. Peter Marshall (USA) 24,04

3. Toni Helbig (Niemcy) 24,17

4. Riley Janes (Kanada) 24,22

5. Darius Grigalionis (Litwa) 24,28

6. Ante Maskovic (Chorwacja) 24,60

7. Pablo Abal (Argentyna) 24,62

8. Wiaczesław Szyrszow (Ukraina) 24,75

50 m st. mot.

1. Geoff Huegill (Australia) 22,89 - rekord mistrzostw

2. Adam Pine (Australia) 23,29

3. Mark Foster (W.Brytania) 23,36

4. Igor Marczenko (Rosja) 23,59

5. Milos Milosevic (Chorwacja) 23,81

6. Mike Mintenko (Kanada) 23,82

7. Indrek Sei (Estonia) 23,91

8. Apostolos Tsagkarakis (Grecja) 24,13