Andre Agassi wygrał 700 mecz w karierze i turniej w Key Biscayne

Andre Agassi pokonał w finale turnieju w Key Biscayne Szwajcara Rogera Federera 6:3, 6:3, 3:6, 6:4. Był to 700 zwycięski mecz w karierze amerykańskiego tenisisty, który po raz piąty triumfowal na twardych kortach w Key Biscayne.
- Nie każdy wygrał w karierze 700 meczów. Kto był twoją pierwszą ofiarą? - pytano Agassiego po meczu ze Szwajcarem. - Pierwszą w życiu zawodowym? To był kwalifikant John Austin, pokonałem go 6:4, 6:4 podczas satelity (turniej z pulą nagród 25 tys. dol.) w La Quinta. To było w 1985 roku, miałem 15 lat i startowałem z dziką kartą - mówił Agassi. - Nie, nie pamiętam piłki meczowej - odpowiadał dalej. - Potem wygrałem w imprezie jeszcze tylko dwa gemy, bowiem w kolejnej rundzie ograł mnie 6:1, 6:1 Szwed Mats Wilander. Były to początki wspaniałej kariery, mocno reklamowanego wtedy "rebelianta" tenisa. Żartowano później, że rząd USA, zdecyduje się kiedyś żeby zastąpić piracką chustą, w której długo pojawiał się Agassi na korcie, gwiaździsty sztandar.

"Tylko jeśli on podaruje swoje ciało naukowcom za pięć czy sześć dekad dowiemy się skąd on czerpie takie ogromne rezrwy energii" - napisał "Los Angeles Times". Agassi już piąty raz triumfował w Key Biscayne. Odbierał puchar poprzednio w 1990, 1995, 1996 i 2000 roku. Z Agassim może się tylko równać jego żona, Steffi Graf. Również wygrywała pięć razy. - Jeśli taka dalej potoczą się sprawy to mam szansę przewyższyć jej dokonania. Wiem, że nie wybiera się tutaj jeszcze raz wygrywać. Dlatego będę miał większy wkład i w rodzinny budżet - żartował Agassi. Za zwycięstwo otrzymał 456 tys. dol. , w rankingu Champions Race awansował z miejsca 28 na siódme. "Mister Hardcourt" zdobył w niedzielę 30 tytuł na charakterystycznych tenisa w USA twardych kortach. Dla porównania Sampras odniósł na nich tylko 17 sukcesów.

Amerykanin potrzebował tylko 69 minut by wygrać pierwsze dwa sety finału z Federerem. Agassi trzy razy przełamał serwis rywala w pierwszym secie, raz w drugim. - Czułem, że zbyt słabo serwuję i pozwalam mu na lepszą grę. Przy returnie Agassiego jest tak, że chcąc coś osiągnąć musisz serwować jak Ivanisevic albo Sampras - mówił 20-letni Federer.

Szwajcar pokonał w półfinale rozstawionego z numerem 1 Australijczyka Lleytona Hewitta. Dotarł do finału bez straty seta, co uprzednio udało się w 1989 roku Ivanowi Lendlowi. Szwajcar wygrał w turnieju kolejno 41 swoich gemów serwisowych. Agassi zyskał w półfinale na pechu Marcelo Riosa. Chilijczyk zakończył mecz przy stanie 1-1 w setach z powodu kontuzji kolana. - Gdyby nie to - mówił zdeprymowany, nigdy by mnie Agassi nie pokonał. Grałem dużo lepiej niż on.

Federer bardzo skutecznie grał z głębi kortu w trzecim secie. - Miał niezwykle precyzyjne, długie pod linię zagrania, szczególnie z forhandu - chwalił rywala Agassi. Kontrolował jednak przebieg gry, nie ryzykując zbyt wiele. - Wiedziałem, że nie będę miał zbyt wielu okazji aby zdobywać bezpośrednio punkty z uderzeń. Dlatego nastawiłem się, że muszę go sprowokować do zrobienia jak największej ilości niewymuszonych błędów. Taktyka Agasiego powiodła się. Federer zrobił 44 tzw. unforced errors.

Szwajcar prowadził w czwartym secie 3-1, miał nawet piłkę na 5-3. Wtedy zrobił podwójny błąd serwisowy. I poszło już szybko. Agassi wygrał 11 z ostatnich 13 punktów.

Dzień wcześniej w finale turnieju kobiet Serena Williams tańczyła na korcie po zwycięstwie nad Jennifer Capriati. Wulkan radości zastopował dopiero reporter telewizji, który poprosił Williams o wywiad. Mecz finałowy trwał dwie godziny, był to pokaz siły i dużego ryzyka. Wspaniałym wymianom towarzyszył wysoki procent błędów. Capriati miała 38, Williams nawet 59 niewymuszonych błędów. -W półfinale pokonała swoją starszą o rok siostrę Venus 6:2, 6:2. Tata Williams patrząc na sukces córek powtórzył, że zawodowa organizacja tenisistek, Woman Tennis Association powinna nazywać się Williams Tennis Association. Serena dostała za zwycięstwo 385 ty. dol.

W cieniu wielkich na Crandon Park grali juniorzy. Wśród dziewcząt triumfowała 14-letnia Rosjanka Maria Szarapowa, która w trakcie turnieju pokonała m. in. Ashley Harkleroad, która ma być amerykańską odpowiedzią na Annę Kurnikową.

Finały Nasdaq-100 Open w Key Biscayne: Serena Williams - Jennifer Capriati 7:5, 7:6 (7-4), Andre Agassi - Roger Federer 6:3, 6:3, 3:6, 6:4.