PLK. Polonia pokonała Anwil!

Eddie Miller i Marcin Nowakowski poprowadzili Polonię Azbud do wygranej 87:81 w zaciętym spotkaniu z Anwilem Włocławek - to dopiero trzecia porażka wicelidera w tym sezonie.

Polonia lubi grać z Anwilem w Warszawie, bo na trybunach siada więcej kibiców niż zwykle, mecze są emocjonujące, a ostatnio kończą się wygranymi "Czarnych Koszul" - Polonia pokonała Anwil w hali Koło po raz czwarty w ostatnich pięciu sezonach.

W sobotę warszawiacy sprawili niespodziankę, bo zagrali bardzo skutecznie (62 proc. celnych za dwa i 44 proc. za trzy) i mieli kilku zawodników, którzy zasłużyli na miano bohaterów. Najpierw skuteczny był Miller, który na początku drugiej kwarty po raz czwarty trafił za trzy, i gospodarze wygrywali 30:26.

Niesamowity, choć grający z kontuzją pleców Krzysztof Szubarga z Anwilu dał gościom prowadzenie do przerwy, ale w trzeciej kwarcie Miller trafił za trzy i potężnie zablokował Andrzeja Plutę w kontrze, a potem kilka świetnych akcji pokazał Nowakowski. 20-letni rozgrywający inteligentnie odczytywał obronę gości i efektownie podawał do kolegów pod kosz, a pod koniec kwarty dwa razy trafił za trzy.

W 33. minucie prowadził jeszcze Anwil, ale wtedy trójkę trafił Przemysław Frasunkiewicz i "Czarne Koszule" odzyskały prowadzenie na dobre. Poloniści musieli zdobyć jednak jeszcze kilka punktów w ważnych momentach - przydała się szósta trójka Millera, walka o zbiórki w ataku niskiego Branduna Hughesa, trafiane rzuty wolne Josha Alexandra i niesamowita dobitka Frasunkiewicza, która przesądziła o wygranej Polonii.

W sobotę przegrał też inny kandydat do medalu - PGE Turów Zgorzelec, który w Koszalinie był wyraźnie gorszy niż AZS (75:90). O wyniku meczu Polpharmy Starogard z Energą Czarni Słupsk zadecydował rzut Brody'ego Angleya - najniższy na boisku (179 cm wzrostu) rozgrywający Polpharmy w ostatniej sekundzie dobił spod kosza niecelny rzut Tony'ego Weedena.

Polonia Azbud Warszawa - Anwil Włocławek 87:81. Kwarty: 27:24, 18:24, 15:13, 27:20. Polonia: Miller 25 (6), Alexander 15 (2), Bacik 11, Nana 11, Nowakowski 10 (2) oraz Frasunkiewicz 7 (1), Hughes 6, Perka 2, Przybylski 2. Anwil: Dunn 17, Jovanovic 14 (2), Wołoszyn 8 (2), Pluta 4, Joyce 2 oraz Szubarga 18 (2), Tuljković 9, Chanas 5, Sullivan 4.

Pozostałe wyniki 19. kolejki: Sportino Inowrocław - Asseco Prokom Gdynia 66:82, Polpharma Starogard Gd. - Energa Czarni Słupsk 78:76, AZS Koszalin - PGE Turów Zgorzelec 90:75, Trefl Sopot - Polonia 2011 Warszawa 106:78.