Prezes siatkarskiego klubu: Przekręt w ustawie o sporcie jak ze sprawy Rywina

Jeśli siatkówce rząd przekazuje 12 mln zł, a sponsor - kolejne 24 mln, to wydający je ludzie powinny rozliczać się z każdej faktury co do grosza. A nad PZPS i innymi związkami sportowymi kontroli nie ma - mówi w wywiadzie dla ?Gazety Wyborczej" Kazimierz Pietrzyk, prezes Zaksy Kędzierzyn, czołowego klubu w Polsce. Cały wywiad w środowej Gazecie.

- Siatkówka to wielki biznes. Niestety, związki sportowe chowają się za parawanem organizacji pozarządowych. Zresztą nie tylko nasze. Europejskie i światowe federacje też. Mając do dyspozycji wielkie pieniądze, prowadzą interes po amatorsku. Siatkówka od kilku lat ma swoje pięć minut, z których powinniśmy wycisnąć maksimum. Jeszcze zwiększyć jej popularność, jak najwięcej na niej - ale i dla niej, podkreślam - zarobić. Potrzeba do tego osobnej firmy, spółki prawa handlowego, która pochwali się zyskami, przeznaczając je później na rozwój całej dyscypliny. Taką spółkę można by kontrolować, nadzorować, a ani nad PZPS, ani nad PZPN, ani nad innymi związkami nie ma kontroli - opowiada "Gazecie" Pietrzyk.

- Z projektu ustawy o sporcie kwalifikowanym, nad którą pracowałem jako parlamentarzysta, artykuł 13.: "Polski związek sportowy powołuje spółkę kapitałową prawa handlowego do zarządzania sprawami związku", zmieniono na "może powołać". To przekręt w stylu "lub czasopisma" ze sprawy Rywina. Z subtelnej, ale znaczącej zmiany wynikają wszystkie kłopoty związków.

Szef Zaksy podaje przykłady z PZPS. - Rozkładanie wykładziny w halach, organizacja szkoleń i konferencji... Nie mam nic przeciwko temu, żeby robili to ludzie związani z PZPS lub ligą, ale pod warunkiem, że są tańsi od konkurencji, a zwycięzców wyłaniają przetargi. Jasne, ekonomiczne reguły - kończy Pietrzyk.

Więcej w środowej Gazecie Wyborczej.

PlusLiga siatkarzy będzie większa? 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.