Puchar Narodów Afryki. Piłkarze Togo jednak zagrają w turnieju

Piłkarze Togo zdecydowali, że jednak wystąpią w turnieju rozgrywanym w Angoli. W sobotę drużyna została oficjalnie wycofana z Pucharu Narodów Afryki, ale po spotkaniu całego zespołu zawodnicy postanowili grać.
W piątek ostrzelany został autobus ekipy Togo. W wyniku terrorystycznego ataku zginęły trzy osoby.

- Zginęli nasi koledzy, inni zostali ranni. Nie możemy teraz uciec jak tchórze - mówi w rozmowie z francuskim dziennikiem "L'Equipe" pomocnik reprezentacji, która w sobotę wycofała się z turnieju.

- Cała nasza delegacja postanowiła na specjalnym spotkaniu, że weźmiemy udział w zawodach. Decyzja była jednogłośna. W poniedziałek wychodzimy na boisko, by zagrać przeciwko Ghanie - mówi Alaixys Romao. - Zostajemy m.in. w imieniu ofiar tragedii, ale również dlatego, by nie dać satysfakcji rebeliantom. Nasz rząd jest przeciwko, ale my chcemy wziąć udział w turnieju.

Informację oficjalnie potwierdził przedstawiciel piłkarskiej federacji Afryki. - Rozmawiałem z piłkarzami i mam od nich potwierdzenie, że chcą grać - mówi Kodzo Samlan, rzecznik prasowy CAF. - Reprezentacja Togo zagra ku pamięci zmarłych.

Manchester City nadal utrzymuje, że z gry w Pucharze Narodów Afryki zrezygnował Emmanuel Adebayor.

Organizatorzy Pucharu Narodów Afryki nie komentują decyzji reprezentacji Togo, ale premier Angoli Paulo Kassoma zapewnia, że zaostrzone środki bezpieczeństwa zapewnią spokój podczas turnieju.

Rząd nalega: "Piłkarze mają wracać"

- Zginęli ludzie. Bramkarz naszej reprezentacji walczy o życie. Nasi piłarze nie powinni nadal przebywać w Angoli - powiedział rzecznik rządu Togo Pascal Bodjona.

Parlamentarzyści podtrzymują swoją decyzję o wycofaniu reprezentacji z Pucharu Narodów Afryki. - Piłkarze mają wracać - mówi Bodjona.