Sport.pl

F1: Mercedes przejmie Brawn GP

Mercedes-Benz ogłosił, że przejmuje zespół Brawn GP, gdy zakończy współpracę z teamem McLaren. Nowy zespół będzie się nazywał Mercedes GP, a Mercedes jeszcze przez 6 lat dostarczać ma silniki stajni McLaren.
- Fabryczny team Mercedesa będzie rywalizować w F1 od przyszłego sezonu - zapowiedział cytowany przez Autosport, szef Mercedesa, dr Dieter Zetsche - Uzgodniliśmy już warunki nabycia 75,1 proc. Brawn GP. Reszta należeć będzie do Rossa Brawna, Nicka Fry`a i innych wspólników.

Od przyszłego sezonu więc Mercedes dysponować będzie swoim fabrycznym teamem. W poprzednim sezonie właśnie ten producent dostarczał silniki zespołowi Rossa Brawna. Architekt sukcesów Brawn GP zostanie szefem nowej stajni.

Podobnie jak Mercedes Benz High Performance Engines, nowy zespół Mercedesa będzie koordynowany przez Mercedes Benz Motorsport, kierowany przez Norberta Hauga.

Pierwszym kierowca niemieckiego zespołu będzie Nico Rosberg. Niemiec podpisał już kontrakt. Nie jest natomiast jasne, kto zasiądzie w drugim bolidzie. Jednym z głównych kandydatów na to miejsce jest Nick Heidfeld. Przejęcie Brawn GP przez preferującego niemieckich kierowców Mercedesa oznacza, że z teamem pożegna się mistrz świata - Jenson Button. Brytyjczyk jest bliski podpisania kontraktu z McLarenem.

Silniki dla McLarena do 2015

A co z silnikami dla bolidów McLarena? - Udało nam się znaleźć pokojowe rozwiązanie. Do 2015 roku Mercedes będzie dostarczał McLarenowi swoje silniki - oświadczył Dieter Zetsche.

Co stajnia z Woking zrobi później, nie wiadomo. Być może Ron Dennis planuje uruchomienie działu silników. Wiadomo natomiast, że McLaren odkupi od Daimlera 40,1 proc. udziałów zespołu z Woking. Transakcja ma zostać zrealizowana do końca 2010 roku.

Od Hondy do Mercedesa w niespełna rok

Brawn Gp powstał na bazie zespołu Honda Racing, tuż przed rozpoczęciem sezonu 2009. 4 grudnia 2008 Honda wycofała się z Formuły 1 i zespół został wystawiony na sprzedaż. Zainteresowani kupnem byli ponoć meksykański miliarder Carlos Slim, czy właściciel zespołu Force India Vijay Mallya, ostatecznie jednak większość udziałów trafiło do Rossa Brawna, który przemianował team na Brawn GP.

Chyba nikt się nie spodziewał, że Brawn GP może być w sezonie 2009 bezkonkurencyjny. A jednak - team z wynikiem 172 pkt wygrał klasyfikację konstruktorów, a Jenson Button został indywidualnym mistrzem świata. Jeśli dorzucić do tego trzecie miejsce Rubensa Barrichello, to śmiało można powiedzieć, że "beniaminek" zdominował świat F1.

Specjalny serwis poświęcony F1 - na Sport.pl »