Druga walka Tomasza Adamka w wadze ciężkiej 6 lutego

Mistrz kategorii junior ciężkiej, Tomasz Adamek, który w zeszłym miesiącu pokonał Andrzeja Gołotę w polskiej walce stulecia, wkrótce stoczy drugą z rzędu walkę w wadze ciężkiej. Jego promotor, Kathy Duva, zdradziła ESPN.com, że pojedynek odbędzie się 6 lutego 2010 r. Polak chciałby, żeby jego rywalem był nowy mistrz świata wagi ciężkiej. - Tomasz mówi, że jeżeli Haye chce walczyć z kimś, kto mu odda, to jest dyspozycji - cytuje Duva.
W historycznej walce, która odbyła się 24 października w Łodzi, dużo lżejszy Adamek pokonał rywala przez techniczny nokaut w piątej rundzie pojedynku. Bilans Gołoty w walkach o tytuł w wadze ciężkiej to trzy porażki i jeden remis.

Kulej: Adamek polskim Holyfieldem? Musi tylko poprawić cios
Adamek, który ma na koncie 39 zwycięstw (w tym 27 przez KO) i tylko jedną porażkę, stoczy 12-rundowy pojedynek. Wciąż nie wiadomo jednak, kto będzie jego przeciwnikiem.

Walka odbędzie się w Prudential Center w Newark, gdzie tłumy zjawiły się na trzech poprzednich pojedynkach polskiego boksera, mającego wiernych kibiców wśród amerykańskiej Polonii.

- Mocno naciskali na powrót do Polski, ale nie chcieliśmy stracić rozpędu, jakiego nabraliśmy w Newark - powiedziała portalowi ESPN.com Duva. - Ale do Polski jeszcze wrócimy, zwłaszcza, że Tomasz jest tam teraz wielką gwiazdą.

Aby stoczyć walkę z Gołotą, Adamek musiał oddać pas swojej organizacji. De facto pozostaje jednak mistrzem wagi junior lekkiej, tak samo uważa magazyn "Ring". Sam bokser dodaje, że jeśli nadarzy się stosowna okazja, będzie jeszcze w tej kategorii wagowej walczył. Póki co, chce jednak skupić się na wadze ciężkiej.

- Znowu chce walczyć w wadze ciężkiej. To ma sens - uważa Duva. - Dobrze się czuł ze swoją nową masą i chce spróbować tego ponownie.

Wśród bokserów, z którymi najbardziej chciałby się zmierzyć Adamek, jest David Haye, były mistrz wagi junior lekkiej, który w zeszłym tygodniu zdobył pas wagi ciężkiej, pokonując na punkty Nikołaja Wałujewa.

- On chce tej walki. Są tych samych rozmiarów - zauważa Duva. - Tomasz mówi, że jeżeli Haye chce walczyć z kimś, kto mu odda, to jest dyspozycji.

Serwis East Side Boxing uważa jednak, że Polak powinien powoli przystosowywać się do nowej kategorii. Na najbliższą walkę poleca Adamkowi jednego z czterech rywali: 38-letniego, ostatnio emerytowanego Tony'ego Thompsona (32-2, 20 KO), 36-letniego, również od blisko pół roku bezrobotnego Fresa Osquendo (31-5, 20 KO), 34-letniego Dominicka Guinna (31-6-1, 21 KO), który ma już jednak w kalendarzu walkę zaplanowaną na grudzień lub 40-letniego Cedrica Boswella (31-1, 24 KO).

Tak Adamek trenował przed walką z Gołotą (kliknij w galerię)