Loty narciarskie. Lecą Polacy za Małyszem

W Harrachovie nie ma już miejsc noclegowych. Jednak w kasach jest jeszcze około 20 tys. biletów na mistrzostwa świata w skokach narciarskich, w których wystąpi Adam Małysz. Jedno i drugie można znaleźć po polskiej stronie - w Szklarskiej Porębie.
Najazd tysięcy kibiców może sparaliżować ruch na drogach w okolicach Szklarskiej Poręby w czasie nadchodzącego weekendu.

- Spodziewamy się około 40 tys. kibiców z Polski i 20 tys. z Niemiec. Trybuny wokół skoczni pomieszczą 55 tys. kibiców, dla reszty ustawiamy właśnie ogromny telebim na stadionie lekkoatletycznym - powiedziała nam Olenka Vratna z biura prasowego w Harrachovie. - W kasach mamy jeszcze około 20 tys. biletów na oba dni zawodów. Bilet na jeden dzień kosztuje 300 koron (dzieci płacą połowę), na cztery dni, z czwartkowym i piątkowym treningiem oraz wieczorną ceremonią otwarcia - 600 koron.

- Zdajemy sobie sprawę, że z powodu rywalizacji Svena Hannawalda z Adamem Małyszem polscy i niemieccy kibice nie kochają się zbytnio. Nawet chcieliśmy utworzyć dla nich dwa osobne korytarze i sektory. Jednak doszliśmy do wniosku, że to bez sensu - jednych na prawo, drugich na lewo. Ma być wielkie sportowe święto - mówią w biurze prasowym. - Żadnej prohibicji nie przewidujemy. To nie lata 20. Zresztą do granicy tak blisko, kibice przywieźliby sobie z Polski własny alkohol - dodają.

W samym Harrachovie nie ma wolnych miejsc noclegowych. Gospodarze spodziewają się przyjazdu Polaków już w piątek. Największy ruch będzie na pewno w sobotę, a niewiele mniejszy w niedzielę. W ubiegłym roku w czasie konkursu Pucharu Świata celnicy odprawili w Jakuszycach 96 tys. osób i 24 tys. samochodów. W tym roku spodziewają się jeszcze większej liczby przekraczających granicę. Dlatego w samym Harrachovie działać będzie specjalny punkt informacyjny dla polskich kibiców. Polski policjant, funkcjonariusz Straży Granicznej i konsul będą udzielać informacji i służyć naszym kibicom wszelką pomocą.

- Sugerujemy kibicom z Wrocławia, by wyjechali dość wcześnie, tak by wszyscy zdążyli nie tylko dojechać na miejsce, ale i przekroczyć granicę. Trzeba pamiętać, że to są góry i warunki na drogach mogą być trudne - mówi komisarz Sławomir Cisowski z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Na całej długości drogi E-65 ze Szklarskiej Poręby do Jakuszyc i dalej aż do miejscowości Myto w Czechach obowiązuje całkowity zakaz zatrzymywania się i postoju. W samej Szklarskiej Porębie przygotowanych będzie ok. 900 miejsc parkingowych. Szybko więc może zrobić się bardzo ciasno. Dlatego policja zachęca do korzystania z czterech specjalnych, bardzo dużych parkingów w Jeleniej Górze.

Na dworcu PKS w Szklarskiej Porębie będzie czynny punkt odpraw. Dzięki temu pasażerowie ekspresowych autobusów szybko przekroczą granicę i dojadą do Harrachova. Końcowy przystanek urządzono koło hotelu Karolina w Harrachovie.

- Pod samą skocznię samochodem na pewno nikt nie dojedzie - ostrzega Sławomir Cisowski.

Przez trzy dni Harrachov zostanie całkowicie zamknięty dla ruchu drogowego. Wszystkie samochody, które przekroczą granicę, kierowane będą za miejscowość Myto. Dopiero tam można zostawić auto na poboczu drogi. Stamtąd zabiorą kibiców autobusy.

- Jeśli bardzo dużo kibiców uprze się, by wjechać własnymi pojazdami do Czech, to po pierwsze, utkną na długo na granicy, a po drugie, może się zdarzyć, że samochód zaparkują nawet 30 km od Harrachova - dodaje komisarz Cisowski.

Do Czech można też wjechać przez przejścia w Porajowie, Bogatyni i Zawidowie. Na granicy spodziewany jest jednak tłok, bo tamtędy będą wjeżdżać kibice z Niemiec. Podróżujący do Czech od piątku do niedzieli samochodami osobowymi i autokarami powinni zrezygnować z trasy na Jakuszyce. Mogą wybrać przejścia graniczne w Kudowie, Lubawce, Tłumaczowie, Golińsku lub Czerniawie Zdroju.

Od 7 do 10 marca przejście w Jakuszycach będzie zamknięte dla ruchu towarowego. Zostanie on skierowany do przejścia w Kudowie. Natomiast autobusom rejsowym policja radzi korzystać z przejścia w Zawidowie.

Program mistrzostw świata

czwartek (7 marca)

10.30 - trening (3 serie)

19.00 - oficjalne otwarcie

piątek (8 marca)

10.30 - seria próbna

12.30 - kwalifikacje

sobota (9 marca)

9.15 - seria próbna

10.30 - pierwsza seria finałowa

12.00 - druga seria finałowa

niedziela (10 marca)

9.30 - seria próbna

10.30 - trzecia seria finałowa

12.00 - czwarta seria finałowa