Liga Europejska. Załuska i Wichniarek bohaterami

Cenny punkt zdobyty przez Celtic w Hamburgu to wielka zasługa Łukasza Załuski, który popisał się kilkoma kapitalnymi interwencjami. Przebudził się Artur Wichniarek, który strzelił decydującą o zwycięstwie Herthy bramkę. Kilka zespołów, m.in. Szachtar Donieck z Mariuszem Lewandowskim, zapewniło sobie awans do kolejnej rundy.

Grupa A

Anderlecht - Timisoara 3:1 (1:0) ?

Mbark Boussoufa, wyprowadzając Anderlecht na prowadzenie, zdobył 500. bramkę dla "Fiołków" w europejskich pucharach. Klub z Brukseli dołożył jeszcze jedno trafienie i jest już pewny awansu do kolejnej fazy rozgrywek.

Dinamo - Ajax 0:2 (0:2) ?

Grupa B

Slavia - Valencia 2:2 (0:1)  ?

Genoa - Lille 3:2 (1:0)  ?

Mecz w doliczonym czasie gry rozstrzygnęła bramka Guseppe Sculliego.

Grupa C

Hamburg - Celtic 0:0 ?

Bohaterem meczu został Łukasz Załuska . Polski bramkarz zastępujący kontuzjowanego Artura Boruca kilkoma znakomitymi interwencjami uratował punkt dal Celtiku. Hamburger SV musi jeszcze poczekać na awans do kolejnej rundy.

Rapid - Hapoel 0:3 (0:1) ?

Grupa D

Sporting - Ventspils 1:1 (1:1) ?

Heerenveen - Hertha 2:3 (2:1) ?

Artur Wichniarek zdobył pierwszą bramkę dla Herthy w tym sezonie i od razu był to gol na wagę zwycięstwa. Dzięki bramce Polaka w 90. minucie berlińczycy wyprzedzili w tabeli Heerenveen i obecnie zajmują miejsce premiujące awansem do kolejnej rundy.

Grupa E

Roma - Fulham 2:1 (0:1) ?

Fulham prowadził do przerwy 1:0, jednak po czerwonej kartce Nevlanda i Koncheskiego Roma strzeliła dwie bramki i wygrała spotkanie. Na uwagę zasługuje szczególnie fenomenalne trafianie Riise. Dzięki temu zwycięstwu włoski zespół przeskoczył w tabeli Fulham i jest na dobrej drodze do kolejnej rundy.

Basel - CSKA 3:1 (2:0) ?

Grupa F

Dinamo - Galatasaray 0:3 (0:2) ?

Siedem bramek w dwumeczu z Dinamem Bukareszt zaaplikowali rywalom piłkarze Franka Rijkaarda. Turecki zespół prowadzony przez Holendra pewnie awansował do drugiej rundy Ligi Europejskiej.

Sturm - Panathinaikos 0:1 (0:0) ?

Grupa G

Lewski - Red Bull 0:1 (0:0) ?

Villarreal - Lazio 4:1 (3:0) ?

Już w 4. minucie czerwoną kartkę dostał pomocnik Lazio Roberto Baronio, a po dwóch trafienia Piresa i golu Caniego Villareal zaledwie po kwadransie gry prowadził aż 3:0. W drugiej połowie gospodarze raczej się oszczędzali, ale i tak dołożyli jeszcze jedną bramkę.

Grupa H

Twente - Sheriff 2:1 (1:0)  ?

Fenerbahce - Steaua 3:1 (1:1)  ?

Grupa I

AEK - BATE 2:2 (2:2) ?

Ismael Blanco na listę strzelców wpisał się już w pierwsze minucie meczu, a AEK objął prowadzenie. Utrzymał je jedynie do 17 minuty, gdy bramkarza gospodarzy pokonał Rodionow, a na 2:1 dla BATE podwyższył Wołodko. Jeszcze przed przerwą wyrównał Gustavo Manduca.

Everton - Benfica 0:2 (0:0) ?

Grupa J

Toulouse - Szachtar 0:2 (0:0) ?

Mariusz Lewndowski pojawił się na boisku dopiero w 79. minucie meczu, kiedy losy spotkania były już rozstrzygnięte. Dwie bramki zdobyli wcześniej Luiz Adriano i Gai. Szachtar z kompletem punktów i pewnym awansem do 1/16.

Partizan - Brugge 2:4 (0:2) ?

Grupa K

Kopenhaga - Eindhoven 1:1 (1:0) ?

Cluj - Sparta 2:3 (1:2) ?

Kluczowym wydarzeniem meczu były dwie bramki dla Sparty, które w odstępie siedmiu minut zdobył Jan Holenda.