Smuda trenerem reprezentacji!

Franciszek Smuda został oficjalnie wybrany na nowego selekcjonera reprezentacji Polski. Działaczom PZPN wystarczyło jedno krótkie głosowanie - 15 było za, wstrzymał się tylko dotychczasowy, tymczasowy trener Stefan Majewski
Szczęsny: To dobra decyzja, ale Smuda potrzebuje adrenaliny. W sparingach będzie jej brakowało »

Obecny szkoleniowiec Zagłębia Lubin ma być - wedle słów prezesa PZPN Grzegorza Laty - selekcjonerem reprezentacji do Euro 2012, które odbędą się w Polsce i Na Ukrainie. Zagwarantuje to nowy kontrakt, który wkrótce zostanie podpisany. Prezes docenił doświadczenie Smudy z wielu klubów. Zaznaczył przy tym, że dyskusja o wyborze była bardzo rzeczowa i kulturalna.

Wiceprezes związku Antoni Piechniczek tak argumentował wybór Smudy na selekcjonera: - Ma odpowiednią osobowość i potrafi znaleźć wspólny język z piłkarzami. Ma charyzmę, dzięki czemu umie pokazać piłkarzom ich miejsce w szeregu. Nie jest także skażony pracą w PZPN i reprezentacją. Ma stosunkowo dużo czasu na dobre przygotowanie kadry do mistrzostw Europy. Ma na to aż dwa i pół roku, jednak jego praca będzie na bieżąco oceniana - zdradził wiceprezes.

Piechniczek zaznaczył również, że liczy na dobrą współpracę Smudy z wydziałem szkolenia. Przypomniał, że wszyscy selekcjonerzy, którzy nie współpracowali z tym ciałem tak jak należy, dużo na tym tracili.

Lato: Smudę czeka ciężkie zadanie | wideo


Szczegóły posiedzenia zarządu

Sport.pl dowiedział się szczegółów posiedzenia zarządu PZPN. Kandydaturę Smudy zaprezentował wiceprezes Antoni Piechniczek. Stwierdził, że jeśli zarząd ją odrzuci, to drugim kandydatem jest Henryk Kasperczak. 15 z 16 człónków zarządu głosowało za, wstrzymał się jeden - poprzedni trener, liczący wciąż na tę posadę Majewski. Czytaj więcej szczegółów z posiedzenia zarządu »

Franciszek Smuda jest jednym z najbardziej doświadczonych polskich trenerów. Jest ostatnim szkoleniowcem, który awansował dotychczas do fazy grupowej Ligi Mistrzów z polskim klubem. Udało mu się tego dokonać w 1996 roku z Widzewem Łódź. Z zespołem tym zdobył także dwukrotnie mistrzostwo kraju (1996, 1997). Sukces ten powtórzył w 1999 roku z Wisłą Kraków.

Trenował także m.in. Legię Warszawa, Lecha Poznań, a ostatnio Zagłębie. Czytaj tutaj całą sylwetkę nowego selekcjonera »

Mecze kadry w Warszawie i Bydgoszczy - wciąż niepotwierdzone »