WRC. Armia Loeba kontra armia Hirvonena w batalii o tytuł

Sebastien Loeb i Mikko Hirvonen stoczą w ten weekend batalię o mistrzostwo WRC. Fin stoi przed niebywałą szansą by jako pierwszy kierowca od pięciu lat pokonać fenomenalnego ?Seba?. Zespoły obu kierowców postanowiły włączyć do walki także innych kierowców. Kluczem do mistrzostwa będzie dopasowanie taktyki do pogody.
Hirvonen zgromadził w 11 rajdach 84 punkty. Loeb ma o jedno oczko mniej. Oznacza to, że Francuz musi po prostu przyjechać przed Finem, jeśli chce cieszyć się z szóstego mistrzostwa świata. Obu kierowcom będą pomagać bracia Solbergowie. Petter startuje Citroenem, Henning Fordem.

Ekipa Citroena, która ma już w kieszeni tytuł dla konstruktorów, od dawna nie musiała się tak bardzo męczyć by zdobyć także tytuł kierowców. Do tej pory Loeb wygrywał wszystko z dziecinną łatwością.

Z powodu serii błędów, pecha i skrupulatności sędziów (odbierano Loebowi punkty nawet za niezapięte pasy pilota po zmianie koła), Francuz będzie musiał walczyć z Hirvonenem o każdą sekundę na trudnych technicznie i szybkich trasach Rajdu Wielkiej Brytanii. Nie będzie to jednak walka tylko tych dwóch kierowców, ale całych zespołów.

Jako pierwszy na trasie pojawi się lider klasyfikacji Hirvonen. Szutrowe odcinki są jak na razie dosyć suche, więc pierwsze załogi będą "oczyszczać" drogę z kamieni. łatwiej i szybciej pojedzie się następnym. Jeśli spadnie deszcz a prognozy pogody wskazują na to, że tak właśnie będzie, trudno przewidzieć komu będzie łatwiej. Kierowcy jadący później będą musieli borykać się z rozjeżdżoną i zniszczoną jezdnią. Można się więc spodziewać żonglowania wynikami, nieprzymusowego zwalniania i ustawiania załóg na metach poszczególnych etapów tak, by liderom jechało się jak najwygodniej.

Citroen specjalnie na Wielką Brytanię zakontraktował w swym satelickim zespole juniorskim niemłodego już byłego czempiona Pettera Solberga. Norweg po odejściu z WRC legendarnej marki Subaru założył swój własny team i wystartował w większości rund tegorocznego sezonu. Miał jednak do dyspozycji starego, prywatnego Citroena Xsarę WRC. W ostatnim Rajdzie Katalonii i na Wyspach otrzymał model C4 WRC w specyfikacji 2008 roku, ale z poprawkami i modernizacjami Loeba.

Podczas rajdu Solberg ma być wspólnie z Sebastienem Ogierem i Danim Sordo strażą przyboczną pięciokrotnego mistrza świata. Analogicznymi pomocnikami po stronie Forda i Hirvonenea będą Jari-Matti Latvala, Hennig Solberg i Matthew Wilson.

Bazą Rajdu Wielkiej Brytanii jest walijskie Cardiff. Historia imprezy sięga 1932 roku, ale od tamtej pory trasy wiodły przez różne zakątki Wysp. W tym roku kierowcy musza pokonać 16 odcinków specjalnych. Mistrza świata poznamy w niedzielę.

Loeb bez superlicencji - nie pojedzie w F1 »