Polskie kluby w Europie: wcześnie zaczynają, szybko kończą

Trzeci zespół Ekstraklasy, podobnie jak w ubiegłym sezonie, rozpocznie walkę o fazę grupową Ligi Europejskiej już w 1. rundzie kwalifikacji, która zostanie rozegrana 1 lipca 2010 roku. Mistrz Polski w sezonie 2009/2010 zagra dwa tygodnie później. Czy któryś z polskich zespołów tym razem przetrwa w pucharach choćby do września?
Zgodnie z okólnikiem UEFA polskie zespoły, które wywalczą prawo gry w europejskich pucharach rozpoczną rywalizację w poniższych terminach:

Mistrz Polski - 2. runda kwalifikacyjna Ligi Mistrzów (13/14 lipca 2010; rewanż 20/21 lipca 2010)
Zdobywca Pucharu Polski - 3. runda kwalifikacyjna Ligi Europejskiej (29 lipca 2010; rewanż 5 sierpnia 2010)
Wicemistrz Polski - 2. runda kwalifikacyjna Ligi Europejskiej (15 lipca 2010; rewanż 22 lipca 2010)
3. miejsce w Ekstraklasie - 1. runda kwalifikacyjna Ligi Europejskiej (1 lipca 2010; rewanż 8 lipca 2010).

Polskie kluby wcześnie zaczynają walkę o europejskie puchary, ale też bardzo szybko z nich odpadają. Ubiegłego lata już na pierwszej przeszkodzie potknęła się Wisła Kraków, a było to jeszcze w lipcu, przed startem sezonu ligowego w Polsce. W III rundzie eliminacji Ligi Europejskiej, która odbywa się na początku sierpnia, odpadły dwa kluby warszawskie - Legia i Polonia. Najdłużej w rozgrywkach międzynarodowych przetrwał Lech, który odpadł w IV rundzie kwalifikacyjnej (koniec sierpnia).

Koniec ze środowymi meczami reprezentacji

Oficjalny kalendarz FIFA przewiduje zmiany terminów meczów reprezentacji narodowych. Do tej pory mecze eliminacyjne Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata były rozgrywane w terminach sobota - środa. Począwszy od 2010 roku będą rozgrywane w terminach piątek lub sobota - wtorek. Dzięki takiemu rozwiązaniu zawodnicy będą mogli wcześniej wrócić do swoich klubów.