Trener Adamka: Kliczkowie za 12 miesięcy

Już w najbliższą sobotę na gali boksu zawodowego w łódzkiej hali "Arena" swój pierwszy poważny test w wadze ciężkiej przejdzie były czempion kategorii junior ciężkiej Tomasz Adamek. Rywalem popularnego "Górala", który niedawno zrzekł się mistrzowskiego pasa federacji IBF, będzie czterokrotny pretendent do tytułu mistrza świata wszechwag Andrzej Gołota.
Obejrzyj wywiad z Gmitrukiem »

- Przygotowujemy się do kategorii ciężkiej, ale to nie jest proces, który da się załatwić w ciągu miesiąca czy dwóch.- mówi w wywiadzie dla serwisu bokser.org długoletni trener Adamka Andrzej Gmitruk- Pamiętajmy, że Tomek zaledwie dwa lata temu przeszedł z wagi półciężkiej do junior ciężkiej.

- Sparingi z ciężkimi wykazały, że Tomek nadal dysponuje bardzo dobrą ruchliwością, mimo że waży już 98 kilogramów. Jest dynamiczny, szybki, absolutnie nie stracił refleksu. Opinia sparingpartnerów i trenerów, którzy oglądali sparingi Tomka, jest jednoznaczna: tempo i sposób, w jaki Tomek boksuje, jest bardzo trudnym elementem dla wielu ciężkich.

Raport specjalny o walce Gołota - Adamek »

Gmitruk zaprzecza, by konflikt personalny, który powstał jakiś czas temu między Gołotą i Adamkiem, miał jakikolwiek wpływ na proces przygotowania jego podopiecznego do sobotniego startu.

Zobacz walkę stulecia Gołota vs Adamek - wideo>


- Przez dwa miesiące treningów ani razu nie było na obozie dyskusji na temat kontekstu personalnego tej walki.-zapewnia Gmitruk- Nie poruszaliśmy tego tematu, bo uważam, że emocje na tej płaszczyźnie są złym doradcą.

Szkoleniowiec "Górala" zdradza, że spodziewa się, iż jednym z punktów planu taktycznego Gołoty na polską "walkę stulecia" będzie dążenie do walki w półdystansie, gdzie łatwiej będzie mu wykorzystać atut większej wagi.

- Naszym zadaniem będzie unikanie takich sytuacji i umiejętne wychodzenie ze zwarcia czy klinczu. Wielokrotnie przerabialiśmy na treningach ten element.- mówi Gmitruk.

Zapytany o szanse Adamka w starciu z rządzącymi aktualnie w kategorii ciężkiej braćmi Kliczko Gmitruk odpowiada: - Trzeba by poprawić pewne elementy techniczne, poprawić blok. Obrona jest bardzo istotną sprawą w kategorii ciężkiej. Na taką konfrontację potrzeba jeszcze 10-12 miesięcy pracy.