Po siatkarskiej kolejce: Nie wszystko złoto, co brazylijskie

Z zagranicznymi siatkarzami w Polsce jest jak z zagranicznymi trenerami - podzielili światek fachowców na wielkich entuzjastów i zapalczywych przeciwników. Kiedy kraj pieje nad Danielem Castellanim, bardziej pamiętliwi przypominają niezbyt udaną erę Arie Brokkinga w AZS Częstochowa.
Wśród siatkarzy Rosjanie się u nas z reguły nie sprawdzali, o Portorykańczykach mówiono raczej źle, z Amerykanami bywało różnie, a Francuzów kibice wynoszą pod niebiosa. Najwięcej emocji zawsze jednak wzbudzali Brazylijczycy, fanom jawiący się jako istoty sportowo doskonałe, mistrzowie absolutni, z których każdy - jeśli tylko odbija piłkę - musi być wirtuozem.

Bezkrytycznie na Brazylijczyków patrzą także działacze. Niezrażeni kolejnymi nieudanymi próbami w innych klubach (np. Alex Damiao w Skrze) ryzykują, wierząc, że odkryją w końcu następcę galaktycznego Giby, Gustavo czy Sergio. I próbują, choć od lat wiadomo, że tamtejszy rynek najpierw trzebią menedżerowie z Włoch i Rosji.

Minionego lata na brazylijski haczyk dali się złapać działacze AZS Olsztyn. Nie przesądzam, że są to transferowe niewypały, nie dołączę się do chóru krytykantów, którzy po dwóch nieudanych meczach zmieszali Paulo i Marcelo z błotem. Wiem jednak - opieram się na własnych obserwacjach i opinii trenerów, którzy widzieli obu w akcji - że ligi nie zawojują.

O niechęci siatkarskiego światka do futbolu wiadomo od dawna. Sądzę jednak, że sporo osób słyszało o eksperymencie prowincjonalnego biznesmena Antoniego Ptaka, który jako właściciel Pogoni Szczecin przeszperał chyba wszystkie południowoamerykańskie plaże, zatrudnił tabuny Brazylijczyków, a ci lepiej o piłce opowiadali, niż ją kopali.

Kibice szybko się zorientowali, że nie wszystko złoto, co się świeci, że nie każdy Brazylijczyk musi zachwycać jak Pele. Stadion pustoszał, aż Ptak zwinął interes i razem z zaciągiem z importu zniknął z ligi. Oby siatkarski AZS Olsztyn miał więcej szczęścia.