ATP Szanghaj. Polski debel w finale i o krok od masters

Rozstawieni z szóstką Mariusz Fyrstenberg i Marcin Matkowski pokonali 6:1, 6:4 Austriaków Juliana Knowle'a i i Jurgena Melzera w półfinale turnieju z cyklu ATP Masters 1000 w Szanghaju. Wygrana bardzo przybliżyła Polaków do udziału w prestiżowym turnieju w Londynie kończącym tegoroczny sezon.
Co słychać u Polaków? Sprawdź na ich blogu!  »

Półfinałowy mecz trwał niecałą godzinę. Polacy pewnie wygrali pierwszego seta, a w drugim przez cały czas kontrolowali sytuację na korcie. Kluczem do sukcesu, podobnie jak w ćwierćfinałowym meczu z braćmi Bryanami, okazał się skuteczny serwis. Polacy ani razu nie dali rywalom przełamać swojego podania, zaliczyli też sześć asów.

Za awans do finału Fyrstenberg i Matkowski otrzymają 105 tysięcy dolarów do podziału i 600 punktów do tegorocznego rankingu par deblowych. To właśnie to zestawienie wyłoni osiem debli które na między 22 a 29 listopada zagrają w Londynie w finałach cyklu ATP, dawniej określanych jako turniej masters, czyli mistrzów.

Przed turniejem w Szanghaju Polacy byli na 9 miejscu, jednak 600 punktów pozwoli im na wyprzedzenie Czecha Fantiska Czermaka i Słowaka Michala Mertinaka, którzy w Chinach odpadli w ćwierćfinale.

W finale rywalami Fyrstenberga i Matkowskiego będą nierozstawieni Francuzi: Julien Benneteau i Jo-Wilfred Tsonga. Jeżeli Polacy wygrają cały turniej, otrzymają 1000 punktów, co pozwoli im na awans na siódma pozycję rankingu par. Wyprzedzą bowiem dodatkowo Wesley'a Moodiego z RPA i Belga Dicka Normana. W Szanghaju grali oni z numerem 5., ale przegrali w ćwierćfinale z Knowlem i Melzerem.

Jest duża szansa, że w Londynie zobaczymy trzech Polaków, gdyż na szóstym miejscu rankingu par deblowych są: Łukasz Kubot i Austriak Oliver Marach.

Przyczyna odrodzenia Polaków? Nowy trener

Po fatalnych występach w Wielkim Szlemie debliści pod koniec sezonu złapali drugi oddech. » Niedawno wygrali w Kuala Lumpur, teraz błyszczą w Szanghaju. Polacy podkreślają, że pomogła im współpraca z Radosławem Szymanikiem. Debliści wynajęli kapitana reprezentacji w Pucharze Davisa na trenera. Będzie z nimi jeździł na imprezy do końca roku.

Ranking par deblowych ATP

1Bryan,Bob (USA) / Bryan, Mike (USA)9,245
2Nestor, Daniel (Kanada) / Zimonjic, Nenad (Serbia)9,010
3Dlouhy, Lukas (Czechy) / Paes, Leander (Indie)5,740
4Bhupathi, Mahesh (Indie) / Knowles, Mark (Bahama)5,590
5Mirnyi, Max (Białoruś) / Ram, Andy (Izrael)3,550
6Kubot, Łukasz (Polska) / Marach, Oliver (Austria)3,230
7Moodie, Wesley (RPA) / Norman, Dick (Belgia)3,115
8Cermak, Frantisek (Czechy) / Mertinak, Michal (Słowacja)2,660
9Fyrstenberg, Mariusz (Polska) / Matkowski, Marcin (Polska)2,330
10Soares, Bruno (Brazylia) / Ullyett, Kevin (Zimbabwe)2,220
11Damm, Martin (Czechy) / Lindstedt, Robert (Szwecja)2,215
12Knowle, Julian (Austria) / Melzer, Jurgen (Austria)1,920
W ćwierćfinale Polacy ograli słynnych braci Bryanów »