Reprezentacja Polski w lacrosse zagrała historyczny mecz

Od 9 do 11 października odbył się w Warszawie drugi etap selekcji do polskiej kadry w lacrosse zakończony towarzyskim spotkaniem z drużyną Łotwy. Był to pierwszy w historii mecz naszej reprezentacji. Najlepsi polscy zawodnicy przegrali 2:16, wykonali jednak kolejny ważny krok w przygotowaniach do startu w przyszłorocznych Mistrzostwach Świata w Manchesterze.

W ciągu dwóch dni ciężko jest zbudować reprezentację, z czego zdawał sobie trener Polaków, Christian Zwickert - były pomocnik i napastnik reprezentacji Niemiec, który jako trener doprowadził naszych zachodnich sąsiadów do złota na Mistrzostwach Europy w 2001. - W piątek biegaliście po boisku, rzucając do siebie piłkę bez ładu i składu. Dzisiaj jest zupełnie inaczej, dzisiaj gracie już w lacrosse - powiedział Zwickert, trenujący także drużynę amerykańskiego Wesley College, do zebranych na terenie Białołęckiego Ośrodka Sportu 49 zawodników.

Polacy w lacrosse wprawdzie grali, ale lepiej zgrani i bardziej atletyczni Łotysze grali jeszcze lepiej i to oni przez cały czas kontrolowali mecz. Jedyne bramki dla Polaków zdobyli Michał Woźnica i Chris Perzynski.

W czerwcu tego roku miało miejsce pierwsze zgrupowanie w Stanach Zjednoczonych, na którym spośród uprawnionych do gry przez Międzynarodową Federację Lacrosse zawodników o polskich korzeniach wybrano pierwszą część reprezentacji. Trzydniowa selekcja na terenie Białołęckiego Ośrodka Sportu pozwoliła z kolei wyłonić najlepszych graczy z polskimi paszportami.

Lacrosse to sport zespołowy pochodzenia francuskiego i indiańskiego, w którym drużyna złożona z dziesięciu zawodników (bramkarz, po trzech obrońców, pomocników i napastników) próbuje przy pomocy metrowych kijów zakończonych siatką umieścić piłkę w bramce przeciwnika. Nazywana często "najszybszym sportem na dwóch nogach" gra uznawana jest za pierwszy północnoamerykański sport narodowy. Do 1908 roku była też dyscypliną olimpijską.

W lacrosse niemal niepodzielnie dominują Amerykanie, którzy wygrali osiem z dziesięciu rozgrywanych do tej pory Mistrzostw Świata. W pozostałych dwóch turniejach (w 1978 i 2006) zwyciężyli Kanadyjczycy. Sport ten coraz prężniej rozwija się w Europie - do 2001 w czempionacie Starego Kontynentu startowało zaledwie sześć reprezentacji, w 2008 w Lahti na liście startowej było już 18 zespołów męskich i 10 kobiecych. To sprawiło, że Mistrzostwa Europy stały się największym na świecie międzynarodowym turniejem lacrosse.

W Polsce indiański sport rozwija się od 2007 roku, kiedy to zaczęły powstawać pierwsze ośrodki w lacrosse w naszym kraju - poznański, szczeciński, wrocławski i warszawski. W marcu tego roku rozegrano na warszawskim Bemowie I Polski Turniej Lacrosse, który wygrali zawodnicy Poznań Hussars. Zespół ten był gospodarzem majowego Poznań Open z udziałem niemieckiego Cottbus Canibals. W turnieju tym zwyciężyli Kosynierzy Wrocław.

Hiroszima i Nagasaki chcą zorganizować Igrzyska Olimpijskie ? w 2020 r.