JWRC. Historyczny sukces Polski - Michał Kościuszko wicemistrzem świata

Michał Kościuszko i Maciej Szczepaniak z zespołu Suzuki Sport Europe zdobyli tytuł wicemistrzów świata JWRC (Rajdowych Mistrzostw Świata Juniorów). To jeden z największych sukcesów Polaków w rajdach samochodowych. Seria JWRC uważana jest za bezpośrednie zaplecze WRC, wcześniej wygrywał ją nawet Sebastien Loeb.
Ostatnią eliminacją cyklu był Rajd Katalonii. Polacy już wcześniej zakończyli sezon startem w Rajdzie Finlandii (kierowcy na początku sezonu wybierają eliminacje, w których będą startować). Nasza załoga pięciokrotnie stawał w tym roku na podium. Najcenniejsze były wygrane w rajdach Portugalii i Argentyny.

Przełomowy okazał się jednak Rajd Polski, w którym Kościuszko miał łatwo wygrać z zagranicznymi kierowcami. Polak bił się o dosłownie każdą sekundę z rewelacyjnym Holendrem Kevinem Abbringiem. Na 16 odcinku specjalnym przesadził z prędkością i wypadł z trasy. Nie ukończył "domowego" rajdu i nie zdobył przez to tytułu.

Załoga reprezentowała w tym roku bardzo dobry zespół Suzuki. Japończycy po wycofaniu się z WRC postanowili się skoncentrować na lokalnych mistrzostwach w poszczególnych krajach i rywalizacji juniorów.

Mistrzostwo zdobył Czech Martin Prokop, a trzeci był kolega z zespołu Kościuszki Niemiec Aaron Burkart. W poprzednich latach mistrzem JWRC był m.in. Sebastien Loeb, legenda WRC (zdobył pięć tytułów rajdowego mistrza świata i wygrał najwięcej rajdów w historii).

Rajd Katalonii - Loeb znowu wygrywa »