Sport.pl

Chińska prasa świętuje złoty medal Yang Yang A

Tytułowe strony chińskiej poniedziałkowej prasy publikują ogromne zdjęcia Yang Yang A, pierwszej w historii tego kraju złotej medalistki zimowych igrzysk olimpijskich. Chinka zwyciężyła w sobotę w biegu na 500 m w short-tracku.
Chińska prasa informując o sukcesie Yang Yang A, nazwała jej wyczyn "narodowym osiągnięciem". Większość popularnych dzienników publikuje w poniedziałek fotografie Yang trzymającą w dłoniach flagę narodową.

Ogromnym zaskoczeniem jest artykuł w People's Daily, nieciekawej gazecie partii komunistycznej, który nie posiada stron sportowych, a jednak nazwał zwycięstwo Yang "historycznym przełomem" w Chinach.

Tytuł z czołówki gazety China Youth Daily, jednej z najpopularniejszych w Pekinie, głosi: "Nasz kraj ma pierwszy złoty medal".

Dziennik przypomina, że Chiny zdobyły pierwszy złoty medale w 78-letniej historii zimowych igrzysk olimpijskich. Youth Daily zwraca uwagę, że wcześniej w dorobku Chin było w poprzednich sześciu imprezach 10 srebrnych i cztery brązowe medale. Poniedziałkowa prasa zamieszcza także tekst depeszy gratulacyjnej, którą w niedzielę Yang Yang A wysłał wicepremier kraju, Li Lanqing.

Telewizja, która nie przekazywała zbyt wielu relacji z Salt Lake City, bez przerwy powtarza relację z ceremonii wręczenia medali w short tracku z udziałem Yang Yang A.

W reprezentacji Chin w short tracku występuje też Yang Yang S. Aby móc rozpoznawać zawodniczki, do imienia i nazwiska dodano po pierwszej literze miesiąca (z języka angielskiego), w którym się urodziły. Yang Yang A przyszła na świat w kwietniu (april), a Yang Yang S we wrześniu (september).

Zainteresowanie chińskiej prasy, a także całych mediów jest tym bardziej zaskoczeniem, gdyż bardzo małym echem w tym kraju odbiły się letnie igrzyska olimpijskie w Sydney. Dwa lata temu w Australii Chińczycy spisali się bardzo dobrze, czego efektem była rekordowa ilość 59 miejsc na podium, w tym 28 na najwyższym stopniu.