F1. Nowi będą mogli testować bolidy

- Począwszy od sezonu 2010 kierowcom, którzy dołączą do składu zespołów w trakcie mistrzostw będzie przysługiwał jeden dzień jazd testowych - donosi portal F1.pl. Od tego sezonu w Formule 1 obowiązuje zakaz testów w trakcie sezonu.
Jak donosi Auto Motor und Sport, złagodzenie restrykcji związanych z obowiązującym w trakcie sezonu zakazem testów jest ukłonem szczególnie w stronę młodych kierowców, dla których weekend debiutu w Formule 1 to często pierwszy poważniejszy kontakt z autem.

Gdyby nowe regulacje obowiązywały również w tym roku, kierowcami uprawnionymi do skorzystania z dnia jazd byliby Michael Schumacher, Luca Badoer, Vitantonio Liuzzi, Jaime Alguersuari oraz Romain Grosjean.

Heikki Kovalainen z zespołu McLarena chciałby aby zakaz testowania zniesiono także w przypadku stałych kierowców. - Jako kierowca wolałabym, aby testy znowu były dozwolone - przyznał z wywiadzie udzielonym agencji Reutersa. - Jestem kierowcą Formuły 1 i chcę jeździć samochodem. To najlepsza część mojej pracy.

Zdaniem Kovalainena, obostrzenia komplikują życie wielkim zespołom, takim jak McLaren czy Ferrari, które przez większą część sezonu jeździły w cieniu Brawna i Red Bulla.

- Przed rokiem walka trwała do samego końca, więc wszystkie czołowe ekipy - my, Ferrari i BMW - musiały rozwijać swoje samochody nawet w końcówce sezonu. To odbiło się na pracach nad tegorocznymi bolidami. Zakaz testów stanowi ważny czynnik. Gdyby zakaz nie obowiązywał, zespoły takie jak nasz czy Ferrari mogłyby szybciej nadrabiać straty - dodał zawodnik.

- Teraz większość prac wykonujemy w fabryce, ale nie zawsze sprawdzają się one na torze. Testy wykonujemy podczas piątkowych treningów, co odbija się nieco na naszych pracach nad ustawieniami. Myślę, że podobnie jest z innymi ekipami. To dlatego ten sezon jest taki zwariowany.

Sprawdź się na torze F1 - zagraj »