Sport.pl

Co musi się stać, by Polska pojechała na mundial

Choć remis i styl gry w meczu z Irlandią Północną w Chorzowie nie dają podstaw do optymizmu, to - przy szczęśliwych dla Polski rozstrzygnięciach w innych meczach - kadra Leo Beenhakkera może awansować na mundial z pierwszego miejsca w grupie.
Bramki z meczu Polska - Irlandia Płn. na Zczuba.tv »

Obecnie tabela polskiej grupy wygląda tak:

1. Słowacja7 meczów16 pkt.
2. Irlandia Północna814
3. Polska711
4. Słowenia711
5. Czechy79
6. San Marino80
Jeśli Polacy chcą zająć pierwsze miejsce w grupie muszą wygrać kolejne trzy mecze i liczyć na sprzyjające wyniki w innych meczach. W najbliższą środę najlepiej by padły takie wyniki:

- Polska pokonuje na wyjeździe Słowenię

- Irlandia Północna remisuje ze Słowacją

- Czechy wygrywają z San Marino (fantastycznych scenariuszy, w których "kopciuszek" urywa punkty faworytom nie warto rozważać).

Wtedy tabela będzie wyglądać tak:

1. Słowacja817
2. Irlandia Płn.915
3. Polska814
4. Czechy812
5. Słowenia811
6. San Marino90
Następna seria meczów zostanie rozegrana 10 października. Polska musi wygrać z Czechami na wyjeździe i liczyć, że Słowenia urwie co najmniej dwa punkty Słowacji w Bratysławie.

Wtedy tabela będzie wyglądać tak:

1. Słowacja918
2. Polska917
3. Irlandia Płn.914
4. Czechy912
5. Słowenia912
6. San Marino90
Jeśli tak by się stało mecz Polska - Słowacja na Stadionie Śląskim w Chorzowie 14 października będzie finałem naszej grupy. Zwycięstwo da Polsce bezpośredni awans do finałów MŚ w RPA. Inne mecze będą już nieistotne.

Gdy Polska wygra końcowa tabela będzie wyglądać tak:

1. Polska1020
2. Słowacja1018
Kolejność dalszych zespołów jest już bez znaczenia.

Przedstawiony wariant to tylko jedna z możliwości awansu Polski z pierwszego miejsca. Teoretycznie możliwe jest też, że Polska i Słowacja będą miały po 20 punktów (gdyby nasi południowi sąsiedzi pokonali np. Irlandię Północną) i wtedy o awansie zdecyduje bilans bramkowy.

Baraże? Lepiej nie ryzykować

Oczywiście jest jeszcze szansa, że Polska zajmie drugie miejsce w grupie i zagra w barażach. To jednak nadzieja złudna. W barażach weźmie udział bowiem 8 z 9 zespołów z drugich miejsc. Ten, który będzie miał punktów najmniej (po "odcięciu" meczów z najsłabszym zespołem grupy) odpadnie. Może się okazać, że to Polska będzie tym zespołem do odrzutu. Drugie niebezpieczeństwo to możliwość wylosowania klasowego rywala jak np. Francja czy Chorwacja.

Dorobek zespołów z drugich miejsc na dziś:

Rosja 5 meczów12 punktów
Chorwacja6 11
Francja6 11
Grecja6 10
Irlandia6 10
Szkocja7 10
Bośnia i Hercegowina5 9
Irlandia Północna6 8
Węgry5 7
Dorobek Polski, który byłby uwzględniany w tej tabeli, to na dziś 5 punktów w pięciu meczach. Aby mieć całkowitą pewność awansu do barażów z drugiego miejsca Polacy muszą mieć co najmniej 14.

Obraniak: nie miałem kontuzji, to decyzja trenera, że nie grałem w 2. połowie
Dłuższa droga na mundial - po remisie z Irlandią Północną >