Boks. Muhammad Ali odkrywa irlandzkie korzenie

Muhammad Ali przybył we wtorek z sentymentalną wizytą do Irlandii, gdzie w miejscowości Ennis podczas specjalnej uroczystości spotkał się ze swoimi krewnymi i licznie zgromadzonymi fanami.
O tym, że 67-letni były czempion wagi ciężkiej ma irlandzkie korzenie, świat dowiedział się dopiero w 2002 roku. Jak się okazało, pradziadek jednej z największej postaci w historii boksu, niejaki Abe Grady, pochodził z irlandzkiego Ennis i stamtąd wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie ostatecznie osiedlił się i poślubił wolną Afroamerykankę. Jedna z wnuczek państwa Grady w 1942 roku urodziła chłopca, którego wkrótce sportowy świat poznał jako Cassiusa Clay'a, a potem Muhammada Ali (pięściarz zmienił imię i nazwisko w 1964 roku, dołączając do organizacji "Naród Islamu").

Towarzysząca Alemu podczas wtorkowych uroczystości jego żona Yolanda stwierdziła, że irlandzka krew płynąca w żyłach mistrza, mogła być jednym z sekretów jego sportowej charyzmy.

- Jeśli wziąć pod uwagę umiejętności pięściarskie Muhammada i jego gadatliwość, jestem przekonana, że gdyby jego pradziadek wciąż żył, zapewne przysięgałby, że to wszystko jego geny.- żartowała pani Ali- Założę się, że teraz powtarzałby to w każdym pubie.

Muhammad Ali to jedna z ikon pięściarstwa- złoty medalista olimpijski z Rzymu (w finale pokonał Zbigniewa Pietrzykowskiego), zwycięzca 22 walk o zawodowe mistrzostwo świata, w opinii wielu fachowców uznawany za najlepszego boksera wszechczasów kategorii ciężkiej. Wśród licznych wyróżnień, jakimi został nagrodzony Ali, jest także tytuł "Sportowca XX wieku" przyznany mu przez prestiżowy magazyn "Sports Illustrated"