Eurobasket 2009. Dwie porażki Bułgarów, zwycięstwo Turcji

Bułgaria, grupowy rywal Polaków na wrześniowym EuroBaskecie przegrała dwa mecze w rozgrywanym w słoweńskim Mariborze turnieju Adecco Cup. Turcy w turnieju Efes Pilsen World Cup pokonali Wielką Brytanię.
W piątek Bulgarzy przegrali z gospodarzami turnieju - Słoweńcami 77:80, choć jeszcze do przerwy prowadzili ośmioma punktami. O porażce zadecydowała fatalna trzecia kwarta w wykonaniu Bułgarów - to wtedy roztrwonili całą przewagę. Słoweńców do zwycięstwa poprowadził Bostjan Nachbar, który rzucił 14 punktów i miał 9 zbiórek. Trzy minuty zagrał znany z polskich parkietów Goran Jagodnik. Najskuteczniejszy w ekipie Bułgarii był Kalojan Iwanow - 18 punktów i dziewięć zbiórek.

W sobotę Bułgarów rozgromili wicemistrzowie świata - Grecy aż 100:73. Nasi grupowi rywale nie mieli żadnej odpowiedzi na potężną siłę podkoszową rywali - środkowi Borousis, Fotsis i Schortsanitits rzucili w sumie 41 punktów. Najskuteczniejszy w ekipie Bułgarii był Filip Videnov, zdobywca 17 punktów.

W o zwycięstwo w Adecco Cup w niedzielę zagrają Grecja ze Słowenią.

Turcja, która także jest grupowym rywalem Polaków na EuroBaskecie zajęła przedostatnie, 5. miejsce podczas Efes Pilsen World Cup w Ankarze. Gospodarze w ostatnim swoim meczu rozbili Wielką Brytanię 87:53. 18 punktów i osiem zbiórek zapisał na swe konto Ersan Ilyasova. Sześć punktów i pięć asyst miał były gracz Orlando Magic - Hedo Turkoglu.