Eurobasket 2009. Porażka rywali Polaków

Grupowi rywale Polaków na wrześniowym Eurobaskecie - Turcy przegrali z Chorwacją 77:82 w pierwszym dniu towarzyskiego turnieju Efes Pilsen World Cup. W drugim meczu Łotwa pokonała Wielką Brytania 86:84.
Najskuteczniejszy w ekipie tureckiej był Hedo Turkoglu, który rzucił 17 punktów. Chorwatów do zwycięstwa poprowadził niesamowity Roko Leni Ukić. Rozgrywający Milwaukee Bucks zdobył 16 punktów (tylko jeden niecelny rzut) i miał aż dziewięć asysty.

Brytyjczycy przez cały mecz prowadzili kilkoma punktami z Łotwą, by w końcówce przez własne błędy przegrać mecz. Na 5 sekund przed końcem do remisu 84:84 rzutem z dystansu doprowadził Valters, a chwilę później ten sam zawodnik rzucił zwycięskie punkty.

Najskuteczniejszy wśród Łotyszy był Kaspars Kambala. Środkowy zakończył mecz z 18 punktami i 6 zbiórkami. 15 punktów rzucił były skrzydłowy Anwilu Włocławek - Armands Skele. U Brytyjczyków dobrze funkcjonował duet Archibald (17 pkt.) - Betts (16 pkt.).

W turnieju Efes Pilsen World Cup bierze udział sześć drużyn podzielonych na dwie grupy. W grupie A grają Chorwacja, Niemcy i Turcja, w grupie B Łotwa, Macedonia, Turcja. Dwa pierwsze zespoły awansują do półfinału.