Eurobasket 2009. Polska - Chorwacja 74:81. Rezerwy walczyły

Reprezentacja Polski długo walczyła z Chorwacją, ale przegrała w Bambergu 74:81. W sobotę o trzecie miejsce zagra z Macedonią, która przegrała 77:78 z Niemcami.

I Polacy, i Chorwaci nie zagrali wczoraj w najmocniejszych składach - biało-czerwonym brakowało Marcina Gortata, który po kontuzji mięśni pleców trenuje indywidualnie w Łodzi, a w zespole trenera Jasmina Repesy zabrakło największej gwiazdy, wszechstronnego Zorana Planinica (skręcona kostka) oraz podkoszowego Mario Kasuna.

Polacy rozpoczęli od konsekwentnego podawania piłki do Macieja Lampego, a ten zachwycał. 24-letni środkowy czołowego podkoszowego Europy Nikolę Vujcicia ogrywał na różne sposoby, już do przerwy miał 16 punktów (7/9 z gry). Efekty dawała momentami obrona na całym boisku, a po dobrej zmianie Szymona Szewczyka Polacy prowadzili na początku drugiej kwarty 23:19.

Przed przerwą Lampemu zrewanżował się jednak Vujcić (sześć punktów z rzędu), a na dodatek Chorwaci zamieniali na kosze błędy Polaków na obwodzie. Po serii kontrataków rywale prowadzili już 42:31.

Biało-czerwonym brakowało Gortata. Lampe w ataku zadziwiał, ale pod koszami nie dominował. Polakom brakowało też punktów Davida Logana - Amerykanin z polskim paszportem spudłował do przerwy pięć rzutów i miał dwie straty.

W 23. minucie Logan trafił wreszcie do kosza, ale chwilę później Polska przegrywała już 37:54. Trener Muli Katzurin wprowadził na parkiet rezerwowych, a ci odmienili grę Polaków. 23-letni rzucający Michał Chyliński i 28-letni skrzydłowy Robert Witka dotychczas u Katzurina grali mało, albo nie na swoich pozycjach. Wczoraj dostali szansę i wypadli świetnie.

Chyliński trzykrotnie trafił za trzy, Witka walczył pod oboma koszami, punkty zdobywał Lampe, a po długo oczekiwanej trójce Logana minutę przed końcem było tylko 74:76. W ostatnich sekundach Chorwaci trafiali jednak rzuty wolne, a Polacy je marnowali.

Polska - Chorwacja 74:81. Kwarty: 22:19, 12:23, 25:23, 15:16. Polska: Lampe 20, Szubarga 7, Wójcik 7 (1), Logan 6 (1), Roszyk 6 (1) oraz Chyliński 11 (3), Witka 7, Szewczyk 5 (1), Koszarek 3 (1), Ignerski 2, Dylewicz 0. Chorwacja: Kus 20 (3), Rozić 13, Ukić 10, Vujcić 8, Nizević 5 oraz Banić 10, Popović 5 (1), Tomas 5 (1), Loncar 4, Prkacin 1, Tomić 0, Rancić 0.

Więcej o ME koszykarzy w specjalnym serwisie Sport.pl - Eurobasket 2009 ?