Lekkoatletyka: Pięcioro Jamajczyków na dopingu

Wyniki testu dopingowego w przypadku pięciorga sportowców z Jamajki okazały się pozytywne - poinformowała jamajska agencja antydopingowa
Joachim Olsen zakończył karierę »

- Mogę potwierdzić, że piątka sportowców otrzymała wynik pozytywny. Więcej informacji podamy jednak później - poinformował działacz, zastrzegając sobie anonimowość.

Próbki pobierano podczas ubiegłomiesięcznych mistrzostw kraju, które odbyły się w Kingston. Laboratorium w Montrealu zbadało 47 próbek z jamajskich zawodów.

- Mogę powiedzieć, że żadna ze światowych gwiazd nie jest w to zaangażowana. Sam lek natomiast nie jest anabolikiem, lecz czymś mniejszego kalibru, więc, przy dobrej wymówce, może się skończyć tylko na ostrzeżeniu - dodał działacz.

Mimo to dwoje z przyłapanych to członkowie świeżo założonego Racers Track Club, którego członkiem jest też mistrz olimpijski i potrójny rekordzista świata Usain Bolt.

W klubie pracuje też jego trener, Glen Mills.

Lokalne gazety twierdzą, że wśród dopingowiczów jest trzech mężczyzn i dwie kobiety.

- To przerażające, ale w ciele całej piątki znajdowała się ta sama substancja, choć pracowali zupełnie z kim innym i gdzie indziej - dodaje działacz.

Cała piątka miała wystąpić w barwach Jamajki na odbywających się w sierpniu lekkoatletycznych mistrzostwach świata w Berlinie.

Sprinter Julien Dunkley został w ostatniej chwili wyrzucony z ekipy na Igrzyska Olimpijskie w Pekinie, bo próbka jego moczu wykazała obecność zabronionego Boldenone. Członek sztafety 4x100 m dostał dwuletnią karę zawieszenia. Utrzymuje, że jest niewinny.

Sprinterzy z Jamajki królowali w Pekinie. Usain Bolt zdobył złoto na dystansie 100 m i 200 m, bijąc rekord świata, a Shelly-Ann Fraser i Veronica

Campbell-Brown wygrały kobiece wyścigi na 100 m i 200 m. Złoto zgarnęła też męska sztafeta 4x100 m w składzie z Boltem i byłym posiadaczem rekordu świata na 100 m, Asafą Powellem.

Przedłużona dyskwalifikacja siedmiu Rosjanek »