Zwycięstwa Gabaszwiliego i gospodarzy w Hamburgu

Teimuraz Gabaszwili pokonał Andreasa Seppiego w meczu pierwszej rundy turnieju w Hamburgu. Do drugiej fazy zmagań w imprezie ATP World Tour 500, o puli nagród 1 miliona 115 tysięcy euro, awansowali także reprezentanci gospodarzy: Philipp Petzschner, Daniel Brands i Simon Greul

Największe gwiazdy hamburskiego turnieju do rywalizacji przystąpią we wtorek. Listę rozstawionych tenisistów otwiera Francuz Gilles Simon, a zaraz za nim znajdują się Nikołaj Dawydienko, Robin Soderling oraz Tommy Robredo. W poniedziałek większość zawodników z numerami przy nazwiskach poznała rywali w drugiej fazie zmagań (w pierwszej mieli wolny los).

Dwóch najwyżej rozstawionych tenisistów rozpocznie udział w International German Open od potyczek z reprezentantami gospodarzy. Gilles Simon zmierzy się z Danielem Brandsem. 22-letni Niemiec zaserwował 10 asów w konfrontacji z kwalifikantem Victorem Crivoiem i triumfował 4:6, 6:4, 6:1. Posiadający "dziką kartę" Brands wyraźnie się rozpędzał w miarę upływu spotkania pierwszej rundy. Rozpoczął od nienajlepszej postawy w inauguracyjnej partii, następnie przejął inicjatywę w drugim secie, a w trzecim bezapelacyjnie rządził na korcie. Równie zadowolony może być Philipp Petzschner - kolejny rywal Nikołaja Dawydienki. 25-letni Niemiec po raz drugi w karierze pokonał Florenta Serrę, tym razem 7:6(3), 6:2. W pierwszej odsłonie żaden z tenisistów nie uzyskał przełamania, pomimo iż Francuz miał ku temu aż 10 okazji (Niemiec ani jednej). W drugim secie zarówno Petzschner, jak i Serra obniżyli poziom serwisu. Doszło w nim aż do sześciu breaków, z czego cztery należały do tenisisty gospodarzy, który po 83 minutach gry mógł cieszyć się z awansu do drugiej rundy. O niespodziankę postarał się natomiast Simon Greul. 28-latek ze Stuttgaru pokonał 2:6, 6:3, 6:3 Janko Tipsarevicia. W ostatnim meczu dnia Andreas Beck wygrał po długiej, blisko trzygodzinnej batalii, z Oscarem Hernandezem z Hiszpanii. Niemiec triumfował 6:7(3), 6:4, 6:4.

W jednej z najciekawszych konfrontacji dnia Teimuraz Gabaszwili zwyciężył Andreasa Seppiego. 24-letni Rosjanin, który w ubiegłym tygodniu dotarł do ćwierćfinału w Bastad, kontynuuje udaną serię. W pierwszej rundzie w Hamburgu pewnie triumfował 6:3, 6:1. Kluczem do sukcesu była dla Gabaszwiliego koncentracja w kluczowych momentach. Obronił wszystkie 12 break pointów, a sam wykorzystał 4 z 10 szans na przełamanie Włocha. Po 1 godzinie i 43 minutach gry notowany na 74. pozycji w rankingu ATP Rosjanin wyeliminował wyżej klasyfikowanego Seppiego. Tym samym zrewanżował się Włochowi za porażkę sprzed dwóch laty w Monte Carlo.

W imprezie w Hamburgu wystąpi także trójka Polaków, wszyscy w grze podwójnej. Najwyżej rozstawieni zostali Mariusz Fyrstenberg i Marcin Matkowski, którzy w pierwszej rundzie zmierzą się z Christopherem Kasem i Viktorem Troickim. Z kolei Łukasz Kubot i Oliver Marach otrzymali "trójkę" i udział w imprezie rozpoczną od potyczki z Christophem Rochusem i Stanislasem Wawrinką.