Turniej ATP w Baastad: Przekazanie pałeczki

Magnus Norman był ostatnim Szwedem, który triumfował przed własną publicznością w Bastad. Do niedzieli, bowiem obecny podopieczny Magnusa Normana - Robin Soderling - pokonał w finale Catella Swedish Open Juana Monaco 6:3, 7:6(4), zdobywając swój czwarty tytuł w karierze. Sukcesu z gry pojedynczej nie udało mu się jednak powtórzyć w deblu.
Sklasyfikowany na 12. miejscu w rankingu ATP Soderling zarobił za zwycięstwo w Bastad 75 500 euro oraz otrzymał 250 punktów do rankingu. Dzisiejsza potyczka z Monaco była piątą przeciwko argentyńskiemu tenisiście, a czwartą wygraną. W Bastad Soderling przebrnął bez straty seta. W finale potrzebował prawie dwóch godzin, aby uporać się z dobrze dysponowanym Juanem Monaco. Pierwszy set był łatwiejszy. 16 z 19 wygranych punktów po pierwszym podaniu i połowa piłek po drugim sprawiły, że ani razu nie musiał się bronić przed stratą serwisu. Argentyńczyk odnotował skuteczność na poziomie 63% i trzykrotnie znalazł się w poważnych tarapatach. Raz nie udało mu się z nich wyjść i to zaważyło o losach seta. Drugi był dużo bardziej wyrównany i rozstrzygnął się dopiero w tie breaku. Jednak już w pierwszym gemie Szwed zdobył przełamanie i wydawało się, że sprawy potoczą się szybko i łatwo. Jednak w końcówce Monaco odrobił stratę, a przy stanie 5:4 miał nawet piłkę setową. W tie breaku warunki znów dyktował Soderling. Odskoczył na 4:1 i utrzymał przewagę, wygrywając ostatecznie 7:4. W grze podwójnej najlepsi okazali się Jaroslav Levinsky i Filip Polasek. Czesko-słowacki duet okazał się lepszy od szwedzkiego - Robina Soderlinga oraz Roberta Lindstedta, zwyciężając 1:6, 6:3, 10-7.

Wynik finału singla:

Robin Soderling (Szwecja, 2) - Juan Monaco (Argentyna) 6:3, 7:6(4)

Wynik finału debla:

J. Levinsky, F. Polasek (Czechy, Słowacja, 3) - R. Soderling, R. Lindstedt (Szwecja) 1:6, 6:3, 10-7