Liga Europejska: Lech z Fredrikstad, Polonia z NAC Breda

Lech Poznań w trzeciej rundzie eliminacji Ligi Europejskiej zmierzy się z norweskim Fredrikstad FK, Legia Warszawa może zagrać z Broendby Kopenhaga lub Florą Tallin, a Polonia w przypadku awansu najpewniej będzie walczyć z holenderską NAC Bredą.
Losowanie Ligi Europejskiej odbyło się w piątek w Nyonie. Mecze trzeciej rundy rozegrane zostaną 30 lipca i 6 sierpnia.

Fredrikstad jest dziewięciokrotnym mistrzem Norwegii, jednak ostatni tytuł zespół ten wywalczył w 1961 roku. W poprzednich rozgrywkach drużyna ta zdobyła wicemistrzostwo, dzięki czemu znalazła się w europejskich pucharach. W 2006 Fredrikstad wywalczył także puchar kraju.

Rywalem warszawskiej Polonii będzie najprawdopodobniej NAC Breda z Holandii. W pierwszym meczu pokonała ona u siebie 6:0 ormiański Gandzasar FC, który powstał dopiero w 2004 roku. W 2008 roku drużyna ta zajęła trzecie miejsce w najwyższej lidze Armenii.

Drużyna z Bredy posiada najdłuższą nazwę na świecie - "Nooit opgeven altijd doorzetten, Aangenaam door vermaak en nuttig door ontspanning, Combinatie", co oznacza "Nigdy się nie poddawać, zawsze trwać. Przyjemność z rozrywki i użytek z relaksu". NAC zdobyła jedno mistrzostwo kraju - w 1921 roku. W 1973 zdobyła z kolei puchar Holandii.

Najsłynniejszym byłym zawodnikiem klubu jest reprezentant kraju oraz piłkarz m.in. Celtiku Glasgow, Benfiki Lizbona oraz Feyenordu Rotterdam - Pierre van Hooijdonk, który w dzieciństwie kibicował Bredzie.

W zakończonym sezonie Eredivisie prawdopodobny rywal Polonii zajął ósme miejsce.

Legia najprawdopodobniej trafi na estońską Florę Tallinn lub Broendby Kopenhaga z Danii. Warszawscy piłkarze muszą tylko obronić w Rustawi trzybramkową zaliczkę z meczu z Olimpi.

Co pisały gazety po meczach Legii i Polonii - czytaj tutaj »