Turniej ATP w Newport: Zwycięstwo Rama

Amerykański tenisista Rajeev Ram pokonał rozstawiony z numerem trzecim swojego rodaka Sama Querrey'a 6:7 (3-7), 7:5, 6:3 w finale turnieju ATP Tour na trawiastych kortach w amerykańskim Newport (z pulą nagród 500 tys. dol.)

Przed występem w Newport Ram ani razu w karierze nie osiągnął singlowego finału turnieju ATP, a w tym sezonie nie wygrał nawet jednego spotkania w rozgrywkach ATP Tour. Na trawiastych korach w Rhode Island grał jednak znakomicie i w finale postarał się o nie lada niespodziankę.

Rozstawiony z numerem trzecim Querrey w półfinale pokonał triumfatora dwóch ostatnich edycji imprezy Fabrica Santoro i wydawało się, że nic nie przeszkodzi mu już w sięgnięciu po tytuł. Pierwszy set tylko to potwierdził. Co prawda dopiero po tie breaku, ale padł on łupem Querreya. W drugiej partii faworyt miał trzy szanse na przełamanie, ale to w dwunastym gemie Ram doprowadził do breaka, wyrównując tym samym stan rywalizacji.

Decydujący set wybornie rozpoczął się dla "lucky losera", który wysforował się na prowadzenie 2:0. Querrey natychmiast straty odrobił, ale w ósmym gemie po raz czwarty w meczu stracił własne podanie. Ram po chwili przypieczętował zwycięstwo własnym podaniem, triumfując po dwóch godzinach i jednej minucie gry.

- To najwspanialszy moment w mojej karierze i chcę się nim cieszyć oraz nadal ciężko pracować - powiedział po triumfie Ram. - Taki dzień nie zdarza się zbyt często i kiedy osiągnie się tą fazę liczy się na wykorzystanie nadarzającej się szansy. Nawet pomimo tego, że Sam był faworytem to presja była na obu tenisistów, ponieważ to był finał.

Dzięki swojemu życiowemu sukcesowi w Newport Rajeev Ram awansował ze 189. na 108. miejsce w rankingu ATP. Na dodatek 25-letni Amerykanin dołożył do tego jeszcze triumf w rywalizacji deblowej - drugi w jego karierze. Wraz z Jordanem Kerrem pokonali Michaela Kohlmanna oraz Rogiera Wassena 6:7(6), 7:6(7), 10-6.

Finał singla:

Rajeev Ram (USA, LL) - Sam Querrey (USA, 3) 6:7(3), 7:5, 6:3

Finał debla:

J. Kerr, R. Ram (Australia, USA, 3) - M. Kohlmann, R. Wassen (Niemcy, Holandia) 6:7(6), 7:6(7), 10-6