52. mecz gwiazd NHL

W 52. hokejowym meczu All Star NHL, który w sobotę odbył się w hali Stamples Center w Los Angeles, drużyna reszty świata pokonała zespół Ameryki Północnej 8:5.
Po dwóch tercjach Zespół Ameryki Północnej prowadził 5:3, ale w trzeciej części gry stracił pięć goli, w tym dwa w ostatniej minucie - w odstępie 48 sekund - po wycofaniu z bramki Seana Burke'a.

Tytuł najbardziej wartościowego zawodnika meczu przypadł Ericowi Daze z Chicago Blackhawks, który dla Zespołu Ameryki Płn. zdobył dwie bramki i zapisał na swoim koncie jedną asystę. Najpoważniejszym rywalem Daze'a do tego tytułu był Nikołaj Chabibulin z Tampa Bay Lightning, który w trzeciej tercji powstrzymał 20 ataków rywali. Stał się w ten sposób czwartym bramkarzem w historii meczów All Star, któremu udało się zachować czyste konto.

Pierwszego gola w meczu zdobył napastnik San Jose Sharks Vincent Damphousse, pokonując Dominika Haszka już po upływie 35 sekund gry. Po trafieniu obrońcy Vancouver Canucks Eda Jovanowskiego Zespół Ameryki Północnej prowadził 2:0.

W pierwszej tercji na listę strzelców wpisali się także: Daze oraz dwukrotnie Fin Teemu Selanne z San Jose. W trzeciej minucie drugiej tercji prowadzenie Zespołu Ameryki Płn. na 4:2 powiększył Mario Lemieux z Pittsburgh Penguins, dwie i pół minuty później różnicę tę zmniejszył Markus Naslund z Vancouver, a po nim wynik na 5:3 podwyższył Daze.

Lemieux, współwłaściciel i kapitan klubu z Pittsburgha, zdobył swojego 13. gola w meczach All Star, dzięki czemu wyrównał osiągniecie Wayne'a Gretzky'ego. Był on bliski wyrównania stanu meczu na 6:6 w ostatniej minucie gry, gdy - po wycofaniu bramkarza - Zespół Ameryki Płn. miał liczebną przewagę. Jednak krążek po strzale Lemieux łyżwą odbił Chabibulin.

- Wystąpiłem tu już po raz dziesiąty, ale ten mecz różnił się od poprzednich - powiedział Lemieux. - Na lodzie było wielu młodych zawodników, z których każdy chciał udowodnić, że jest bardzo dobrym graczem.

W ósmej minucie trzeciej tercji bramkę kontaktową na 4:5 zdobył Norweg Espen Knutsen. Jednak dla losów meczu decydujące okazały się ostatnie cztery minuty. Najpierw wyrównał Siergiej Fiodorow (57.), a następnie prowadzenie Zespołowi Świata zapewnił drugi gol Naslunda (59.). W ostatniej minucie do pustej bramki rywali trafili Aleksiej Żamnow i Sami Kapanen.

W sumie 28 uczestników meczu All Star zostało powołanych do narodowych reprezentacji na igrzyska olimpijskie, które 8 lutego rozpoczną się w Salt Lake City.

Reszta świata - Ameryka Płn 8:5 (2:3, 1:2, 5:0)

Bramki: dla reszty świata: Teamu Selanne (14. i 17.), Markus Naslund (26., 59.), Espen Knutsen (48.), Siergiej Fiodorow (57.), Aleksiej Żamnow (60.), Sami Kapanen (60.); dla Ameryki Płn.: Vincente Damphousse (1.), Ed Jovanovski (11.), Eric Daze (16., 32.), Mario Lemieux (23.).

Składy

Reszta świata: Tommy Salo, Dominik Haszek, Nikołaj Chabibulin (bramkarze); Jaroslav Modry, Nicklas Lidstroem, Tomas Kaberle, Sandis Ozolinsz, Aleksiej Żytnik, Siergiej Gonczar (obrońcy); Jaromir Jagr, Aleksiej Jaszin, Siergiej Fiodorow, Aleksiej Żamnow, Pavel Demitra, Zigmund Palffy, Patrik Eliasz, Sami Kapanen, Espen Knutsen, Markus Naslund, Mats Sundin, Teemu Selanne (napastnicy); trener - Scotty Bowman (Detroit Red Wings)

Ameryka Płn.: Sean Burke, Patrick Roy, Jose Theodore (bramkarze); Brian Leetch, Rob Blake, Ed Jovanovski, Wade Redden, Chris Chelios, Chris Pronger (obrońcy); Mario Lemieux, Jeremy Roenick, Joe Thornton, Eric Daze, Mark Parrish, Vincent Damphousse, Joe Sakic, Mike York, Brendan Shanahan, Jerome Iginla, Owen Nolan, Paul Kariya (napastnicy); trener - Pat Quinn (Toronto Maple Leafs).

Widzów: 18 118.