Michał Kościuszko: Widzę lęk w oczach zagranicznych kierowców

Michał Kościuszko z pilotem Maciejem Szczepaniakiem będą bronić podczas Rajdu Polski pozycji liderów w JWRC (Rajdowe Mistrzostwa Świata Juniorów). Juniorskie mistrzostwa to ostatnia prosta przed ?wjazdem? do rajdowej elity. - Historia pokazała, że mistrzowie juniorów znajdywali później angaż w zespołach fabrycznych WRC. To jest mój cel - mówi Kościuszko specjalnie dla Sport.pl.


Michał jak czujesz się przed startem w "rodzinnym" rajdzie? Koledzy z JWRC proszą o rady?

- Cieszę się, że wystartujemy przed własną publicznością, to bardzo motywujące. A jeśli chodzi o kierowców zagranicznych, którzy nie znają trasy, to widzę w ich oczach lęk po przejechaniu odcinków. Są naprawdę szybkie.

Czy start na własnym terenie oznacza większą presję?

- To bardziej czynnik motywujący, presja jest taka jak zawsze.

Przed Rajdem Polski nawiązałeś współpracę z koncernem Orlen i dołączyłeś do zespołu tej firmy. Czy to umowa długoterminowa?

- Na dzień dzisiejszy jesteśmy sponsorowani przez Polski Koncern Naftowy Orlen tylko w tym rajdzie. Nie wiem jeszcze jaka będzie przyszłość w tej kwestii.

Jesteś kolegą zespołowym Krzysztofa Hołowczyca. To jedyny Polak, który ma dostatecznie dobry sprzęt by powalczyć z czołówką. Jak oceniasz jego szanse?

- Walka o podium będzie bardzo trudna. Jego atutem jest doskonała znajomość trasy, ale będzie się ścigał z ludźmi, którzy w takich samochodach siedzą praktycznie na okrągło. On wsiadł do "potwora WRC" po dłuższej przerwie.

Wiele mówi się o olbrzymim zainteresowaniu rajdem ze strony kibiców? Czy rzeczywiście jest już tak gorąco w Mikołajkach?

- Coraz więcej ludzi przyjeżdża. To będzie wielkie rajdowe święto. Chcę dać z siebie wszystko.

Jakie korzyści będą płynąć z ewentualnego zdobycia mistrzostwa świata juniorów?

- Nie chciałby wybiegać aż tak w przyszłość. Przed nami jeszcze dwa trudne rajdy i przynajmniej jeden z nich trzeba wygrać. Historia pokazała, że mistrzowie juniorów znajdywali później angaż w zespołach fabrycznych WRC. To jest mój cel.

Jeździsz Suzuki, czy wiesz już coś na temat powrotu tej ekipy do stawki WRC?

- To jeszcze jest wielka niewiadoma. Nie mogę udzielać żadnych informacji w imieniu Suzuki.

Zmieniają się przepisy, wkrótce samochody WRC mają być budowane na bazie słabszej specyfikacji S2000, będą zatem tańsze. Uważasz, że zmiany zmierzają w dobrym kierunku?

- Bardzo mi się te zmiany podobają i wiążę z nimi wielkie nadzieje. Auta będą tańsze, zgłosi się najprawdopodobniej więcej producentów, to z kolei zwiększy konkurencyjność i zainteresowanie mediów. Rajdy będą popularniejsze, o to przecież chodzi.

Loeb dla Sport.pl: w Rajdzie Polski Polacy nie mają szans!
Sport.pl o JWRC

Junior World Rally Championship to seria utworzona jako zaplecze WRC. Jeżdżą tutaj kierowcy, którzy nie ukończyli jeszcze 28 lat i ścigają się samochodami napędzanymi na jedną oś o pojemności silnika 1600. W kalendarzu mistrzostw jest osiem rajdów, ale każdy kierowca na początku sezonu musi z dwóch zrezygnować. Załoga, która zdobędzie najwięcej punktów otrzymuje na koniec sezonu tytuł mistrza świata. Wcześniej serię wygrywał m.in. pięciokrotny mistrz WRC Sebastien Loeb.