Sport.pl

Rajd Polski: Legenda F1 kiedyś tu wygrała

Rajd Polski po raz drugi w swojej 66-letniej historii jest eliminacją mistrzostw świata. Poprzednio takiego zaszczytu dostąpił w 1973 roku, a wygrał wtedy nie kto inny, jak legendarny dyrektor techniczny Ferrari Jean Todt.
Jean Todt jest uznawany za jednego z głównych architektów sukcesów Michaela Schumachera (pięć tytułów mistrz świata F1 w latach 2000-04). Francuz był wtedy dyrektorem generalnym zespołu Ferrari.

W młodości było mu jednak bliżej do rajdów samochodowych niż wyścigów na torze. 36 lat temu Todt zasiadł na prawym fotelu w Fiacie 124 Achima Warmbolda. Samochód przygotowała znana włoska stajnia Abarth, która także dziś buduje rajdowe samochody dla włoskiego koncernu.

Rajd Polski z lat 70-tych wyglądał jednak zupełnie inaczej niż ten współczesny. Załogi miały do przejechania w ciągu dwóch dni aż 55 odcinków specjalnych o łącznej długości ponad 700 kilometrów, czyli dwa razy więcej niż w tym roku.

Tegoroczny Rajd Polski rozpocznie się w czwartek superoesem na specjalnie wybudowanym do tego celu torze w Mikołajkach. Impreza potrwa do niedzieli, a kierowcy będą mieli do pokonania 18 odcinków specjalnych o łącznej długości 352 kilometrów.

Loeb dla Sport.pl: w Rajdzie Polski Polacy nie mają szans
Loeb chce zwycięstwa w Rajdzie Polski - czytaj tutaj >