Rozpoczyna się wyścig kolarski Niemen

Zanim miłośnicy kolarstwa w Białymstoku będą mogli emocjonować się zmaganiami Tour de Pologne, mają okazję przeżyć namiastkę wielkiego ścigania. Dziś zaczyna się XXII Międzynarodowy Wyścig Kolarski Niemen
Niemen, przed tym jak w ubiegłym roku przez nasz region przemknął Tour de Pologne, był największym etapowym wyścigiem szosowym, który rozgrywany był m.in. na ulicach Białegostoku. Impreza, w której startują juniorzy do lat 18, zaczyna się na przemian: raz w Polsce, raz na Białorusi. Dziś kolarze rozpoczną zmagania w Supraślu, a w sobotę zakończą w Grodnie.

- Tym razem na starcie wyścigu stanie około 80 zawodników. Weźmie w nim udział ok. 50 kolarzy z Białorusi oraz Rosji, powinna też wystartować juniorska reprezentacja naszych wschodnich sąsiadów - mówi Witold Lacek, prezes Podlaskiego Okręgowego Związku Kolarskiego. - Polaków będzie natomiast około 30. Niestety, kilku najlepszych zawodników w tej kategorii wiekowej z naszego kraju może zabraknąć, gdyż za tydzień odbywają się mistrzostwa Polski na torze i niektórzy zdecydowali się na start na tej imprezie. Mimo wszystko mam nadzieję, że emocji nie zabraknie.

Kolarze zmagania rozpoczną dziś o godz. 10 od prologu w Supraślu. Następnie o godz. 15.30 wystartują do pierwszego etapu wyścigu. Z Supraśla wyruszą w kierunku Białegostoku, do którego wjadą ul. 27 Lipca, następnie poprzez ul. gen. Andersa, Pierwszej Armii Wojska Polskiego dotrą na ul. Sokólską, gdzie na torze kolarskim zakończy się pierwszy etap zmagań. Kolarze będą mieli do pokonania ok. 100 km, a w Białymstoku spodziewani są w okolicach godz. 17.45.

Następnego dnia (piątek) wyścig ponownie przeniesie się do Supraśla, gdzie o godz. 10 odbędzie się jazda indywidualna na czas. Z kolei o godz. 15.30 rozpocznie się trzeci etap wyścigu. Kolarze wystartują z Supraśla i poprzez m.in. Krynki, Szudziałowo dojadą do Sokółki.

Kolejnego dnia zmagań wyścig minie granice Polski. Kolarze będą mieli do przejechania czwarty etap, z Sokółki do Grodna (ok. 115 km). Tam też odbędzie się końcowa faza imprezy zakończona 18-kilometrową pętlą koło Grodna, którą zawodnicy pokonają pięć razy.

Na starcie zmagań nie zabraknie też kolarzy z naszego regionu. Wystartuje Jacek Kirpsza i Piotr Żaczek z Sokoła Sokółka oraz Piotr Czaban, Konrad Oksimowicz, Rafał Suszko, Krzysztof Wałkuski, Piotr Michałowski (wszyscy UKS Wygoda Białystok).

- Naszym liderem będzie Jacek Kirpsza, gdyż tylko on specjalizuje się w wyścigach szosowych [pozostali jeżdżą przeważnie w MTB - red.]. On jest faworytem naszej grupy i postaramy się mu pomóc w osiągnięciu dobrego miejsca - mówi Wiesław Grabek, trener Wygody.