Sport.pl

Kapitan Pajkowska w Świnoujściu!

Niespełna dwa miesiące pozostały do IX Regat Unity Line w świetnej obsadzie
14 sierpnia przeprowadzony zostanie wyścig na trasie Świnoujście-Kołobrzeg, dzień później zmagania na redzie w Kołobrzegu, a 16 - rywalizacja na trasie Kołobrzeg-Świnoujście. Trasa jest ta sama od początku, a jedynie fatalne warunki atmosferyczne mogą ją skrócić. Aby uatrakcyjnić zmagania i "przybliżyć" uczestników do plażowiczów, organizatorzy od dwóch edycji przeprowadzają lotne premie w Międzyzdrojach, Dziwnowie i Rewalu.

- Widok z mola jest świetny i był to dobry pomysł na popularyzację regat i żeglarstwa - ocenia Piotr Stelmarczyk, pomysłodawca i główny organizator RUL.

Zmagania są rozgrywane w podziale na kilka grup - grupy jachtów z pomiarem ORC oraz KWR dla jachtów o zdecydowanie sportowym charakterze, grupa jachtów turystycznych bez pomiarów, wyczynowa grupa żeglarzy samotnych i grupa starych jachtów - oldtimerów.

Gwiazdą tegorocznej imprezy może być kapitan Joanna Pajkowska, która wystartuje na jachcie "Polonez".

- Na tym jachcie w latach 1972-1973 kapitan Krzysztof Baranowski opłynął samotnie świat, a kapitan Pajkowska w latach 2008-2009 na jachcie "Mantra Asia" też dokonała tej sztuki. Podczas swojego rejsu tylko jeden raz, zmuszona warunkami pogodowymi, zawinęła do Port Elisabeth w Republice Południowej Afryki - podkreśla Stelmarczyk.

Niedawno organizatorom Regat Unity Line udało się namówić do startu inną bardzo znaną żeglarkę - Martę Sziłajtis-Obiegło, która w kwietniu tego roku, po 358 dniach żeglugi, opłynęła kulę ziemską. Odwiedziła przy tym 19 portów w 11 krajach.

- To najmłodsza Polka, która dokonała takiego wyczynu. Ma zaledwie 23 lata - mówi Piotr Stelmarczyk.

Nie tylko planowany start Pajkowskiej i Sziłajtis-Obiegło cieszy organizatorów. Rośnie liczba uczestników. Przed rokiem wystartowało 81 jachtów (około 400 żeglarzy), w tym 14 jachtów z Niemiec i 1 z Danii.

- W tym powinno być jeszcze lepiej. Formalne zgłoszenie złożyli już m.in. samotni żeglarze: Krzysztof Krygier z Pałacu Młodzieży w Szczecinie na jachcie "Bluefin" czy Edward Zając z Jacht Klubu Ustka na "Holly". Udział zapowiedział też znakomity niemiecki samotny żeglarz Uwe Rottgering. Aktualnie uczestniczy na swoim jachcie "Fanfan" w regatach samotnych żeglarzy przez Atlantyk "Ostar 2009". Uwe w latach 2001-2003 odbył samotny rejs dookoła świata. Ogółem zgłosiło się już m.in. 15 jachtów niemieckich i dwa duńskie. To zasługa bardzo aktywnego organizatora regat na terenie Niemiec i Danii Waldemara Skuzy, polskiego lekarza od wielu lat mieszkającego w Niemczech - mówi główny organizator regat.

Do regat samotnych żeglarzy zaproszono również żeglarza JK AZS Henryka Widerę, który od maja 2006 r. do października 2008 r. płynął samotnie dookoła Europy. Zabrakło mu do okrążenia Europy tylko rejsu po rzekach Rosji.

- Zapowiada się unikalna możliwość dla żeglarzy i publiczności do spotkania w Świnoujściu i Kołobrzegu tylu znakomitych samotnych żeglarzy, w tym trzech po samotnych rejsach dookoła globu - podkreśla Stelmarczyk.