Modelarstwo. Najlepsi w Rudnikach

W sobotę i niedzielę na lotnisku w Rudnikach rozegrane zostaną Mistrzostwach Polski Latających Makiet Samolotów w kategoriach F4B, F4C, F4G, zawody Europa Star Cup oraz XXIX Memoriał Zdzisława Szajewskiego i Jerzego Ostrowskiego
- Spodziewamy się dużej liczby zawodników, seniorów i juniorów - mówi jeden z organizatorów, Marcin Braszczyński z Aeroklubu Częstochowskiego. - Wśród nich będą wielokrotni mistrzowie Polski i świata, między innymi Marian Kaziród oraz Piotr Zawada, a także jeden z najlepszych modelarzy w Europie: Adam Jaskiel z Austrii.

Zawody rozegrane zostaną w trzech kategoriach: F4B - makiet samolotów latających na uwięzi; F4C - makiet samolotów sterowanych radiem oraz F4G - makiet samolotów-gigantów.

Uroczyste otwarcie w sobotę o godz. 10. Pierwsze loty eliminacyjne o godz. 14.30. W niedzielę można będzie podziwiać modele od 9 do 14. Wówczas odbędzie się kolejna tura lotów eliminacyjnych, ogłoszenie wyników i ceremonia zakończenia mistrzostw o godz. 15.

- Zapraszamy wszystkich mieszkańców Częstochowy do odwiedzenia lotniska - dodaje Braszczyński. - Będzie znakomita okazja do tego, aby przekonać się, że jest to naprawdę widowiskowa dyscyplina sportu.Ich pamięci

Urodzony w 1922 roku Zdzisław Szajewski lotnictwem fascynował się od młodości. Ze względu na stan zdrowia nie mógł zostać pilotem. Od 1952 roku aż do śmierci w 1976 roku był kierownikiem Zarządu Głównego Ligi Lotniczej, a następnie Aeroklubu RP i PRL-u. Reprezentował polskie modelarstwo w Międzynarodowej Federacji Lotniczej (FAI). Jerzy Ostrowski urodził się w 1935 roku. Był jednym z najbardziej utytułowanych modelarzy w historii Aeroklubu Częstochowskiego. W 1968 roku wywalczył tytuł mistrza Europy, w 1970 zdobył w Anglii tytuł wicemistrza świata, a dwa lata później zyskał miano najlepszego modelarza na świecie. Zmarł nagle w 1985 roku.