Igrzyska w Albertville w 1992 r. w skrócie

W tych igrzyskach, po raz pierwszy po wojnie, Niemcy wystąpiły jako reprezentacja zjednoczonego (w 1990 r.) kraju, a reprezentacja ZSRR jako ekipa Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP). Obie potęgi sportowe toczyły walkę o prymat. Niemcy zdobyli 26 medali, a WNP 23.
Daty:

8-23 lutego 1992

Liczba reprezentacji:

64

Liczba uczestników:

1801 (488 kobiet i 1313 mężczyzn)

Program

10 dyscyplin - 57 konkurencji:

biatlon (6 konkurencji)

bobsleje (2 konkurencje)

narciarstwo klasyczne (15 konkurencji)

narciarstwo alpejskie (10 konkurencji)

narciarstwo dowolne (2 konkurencje)

saneczkarstwo (3 konkurencje)

łyżwiarstwo figurowe (4 konkurencje)

łyżwiarstwo szybkie (10 konkurencji)

łyżwiarstwo szybkie na krótkim torze (4 konkurencje)

hokej na lodzie (1 konkurencja)

16. zimowe igrzyska w Albertville były ostatnimi, które odbywały się tym samym roku, co letnia olimpiada. W Albertville (Sabaudia) wystartowało 1801 sportowców z 64 krajów. Olimpijską przysięgę, w imieniu zawodników, złożyła czarnoskóra reprezentantka Francji w łyżwiarstwie figurowym, Surya Bonaly.

Tylko 18 z 57 konkurencji rozegrano w samym Albertville. Pozostałe w sąsiednich stacjach narciarskich i turystycznych - Le Saisies, Val d'Isere, Courchevel, La Plagne, Tignes.

Debiut olimpijski miały w Albertville takie konkurencje jak narciarstwo w stylu wolnym (freestyle), łyżwiarskie wyścigi na krótkim torze (tj. short-track) oraz biathlon kobiet.

W tych igrzyskach, po raz pierwszy po wojnie, Niemcy wystąpiły jako reprezentacja zjednoczonego (w 1990 r.) kraju, a reprezentacja ZSRR jako ekipa Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP). Obie potęgi sportowe toczyły walkę o prymat. Niemcy zdobyli 26 medali, a WNP 23.

Reprezentantka WNP Lubow Jegorowa zdobyła pięć medali w narciarstwie klasycznym (3 złote, 2 srebrne), podobnie jak Jelena Wialbe (1 złoty, 4 brązowe). 39-letnia Raisa Smietanina zdobyła swój dziesiąty (rekord igrzysk) medal olimpijski, w sztafecie 4x5 km.

Norwegowie wygrali wszystkie biegi narciarskie. Bjoern Daehlie i Vegaard Ulvang zdobyli po trzy złote medale (oraz po jednym srebrnym).

Po 40 latach norwescy narciarze-zjazdowcy, Finn Christian Jagge (slalom specjalny) i Kjetil Andre Aamodt (supergigant) byli najlepsi na alpejskich stokach. Petra Kronberger (z Austrii) została dwukrotną złotą medalistką igrzysk - w slalomie i w kombinacji alpejskiej.

Włoch Alberto Tomba, "playboy" narciarstwa, obronił tytuł mistrzowski w slalomie gigancie, a drugi był w specjalnym.

16-letni Fin Toni Nieminen został najmłodszym w dziejach mistrzem olimpijskim, wygrywając konkurs skoków na dużej skoczni (120-metrowej) oraz z drużyną Finlandii. W skokach nastąpiła zmiana generacji i stylu, na nowoczesny V. Fiński nastolatek opanował ten sposób skakania do perfekcji.

Amerykanka Bonnie Blair wygrała biegi na 500 i 1000 m w łyżwiarstwie szybkim, podczas gdy Niemka Gunda Niemann dwa wyścigi na dłuższych dystansach.

Z dwoma złotymi i jednym srebrnym medalem opuszczał Francję biathlonista Mark Kirchner (Niemcy). Tym samym został pierwszym w historii dwuboistą, który zdobył medale we wszystkich trzech konkurencjach biathlonu.