Wzmocnienie Wisły z NCAA

Za oceanem Agnieszka Kułaga była czołową koszykarką Valparaiso w lidze uniwersyteckiej NCAA. W przyszłym sezonie zagra w Wiśle Can-Pack
23-letnia zawodniczka, grająca na pozycji rzucającego obrońcy, do Stanów Zjednoczonych wyjechała cztery lata temu. Wcześniej odnosiła spore sukcesy jako kadetka i juniorka Pałacu Młodzieży Tarnów. Zagrała też w drugiej lidze, w której była najlepszą strzelczynią (ze średnią 31 punktów). Potrafiła np. rywalkom z Rybnika rzucić 45 pkt.

Wyjechała za ocean, gdzie zdała amerykańską maturę i dostała się na studia na uniwersytet Valparaiso. Tam bez problemów dostała się do uczelnianej drużyny Crusaders (Krzyżowcy), grającej w lidze NCAA, i z roku na rok jej pozycja rosła. W tym sezonie rozegrała 29 z 30 spotkań, w ośmiu zdobyła najwięcej punktów dla zespołu. Była drugim strzelcem zespołu - średnio rzucała 11,5 pkt, zaledwie 0,3 mniej od Aimee Litki. Najlepiej trafiała z linii rzutów osobistych (88 proc.). W lidze Horizon drużyna Polki zajęła czwarte miejsce (10 wygranych, 8 porażek) i nie awansowała do dalszych rozgrywek.

Kułaga

Kolejne dobre wieści z klubu to przedłużenie kontraktów z Agnieszką Pałką, Anną Wielebnowską, Dorotą Gburczyk i Anetą Kotnis. Po mistrzostwach Europy w Łotwie umowę ma podpisać Ewelina Kobryn.

Nowy trener krakowianek Jose Ignacio Hernandez będzie miał więc do dyspozycji przynajmniej sześć Polek. W poprzednim sezonie brak krajowych zawodniczek na dobrym poziomie był dużym problemem. Przepisy PLKK nakazywały bowiem, by na boisku były zawsze dwie Polki, a kontuzje wyeliminowały Pałkę i Wielebnowską.