Igrzyska w Innsbrucku w 1976 r. w skrócie

W maju 1970 r. igrzyska te były przyznane przez MKOl. amerykańskiemu Denver. Mieszkańcy stanu Kolorado sprzeciwili się w referendum organizacji igrzysk, które miały kosztować trzy razy więcej, niż zakładano. Organizację olimpiady powierzono Innsbruckowi.

Igrzyska w Innsbrucku w 1976 r. w skrócie

W maju 1970 r. igrzyska te były przyznane przez MKOl. amerykańskiemu Denver. Mieszkańcy stanu Kolorado sprzeciwili się w referendum organizacji igrzysk, które miały kosztować trzy razy więcej, niż zakładano. Organizację olimpiady powierzono Innsbruckowi.

Daty:

4-15 lutego 1976

Liczba reprezentacji:

36

Liczba uczestników:

1368 (276 kobiet i 1092 mężczyzn)

Program

8 dyscyplin sportowych (37 konkurencji)

biatlon (2 konkurencje)

bobsleje (2 konkurencje)

narciarstwo klasyczne (10 konkurencji)

narciarstwo alpejskie (6 konkurencji)

saneczkarstwo (3 konkurencje)

łyżwiarstwo figurowe (4 konkurencje)

łyżwiarstwo szybkie (9 konkurencji)

hokej na lodzie (1 konkurencja)

W 1976 roku 12. zimowe igrzyska odbyły się ponownie w Innsbrucku.

W maju 1970 r. igrzyska te były przyznane przez MKOl. amerykańskiemu Denver. W 1972 r. mieszkańcy stanu Kolorado sprzeciwili się w referendum organizacji igrzysk, które miały kosztować trzy razy więcej, niż wcześniej zakładano oraz zagrażały środowisku naturalnemu. Denver zrezygnowało i "zastępczo" organizację olimpiady powierzono Innsbruckowi (po raz drugi w historii, poprzednio w 1964 r.).

Po raz pierwszy dodano do łyżwiarstwa figurowego czwartą konkurencję - tańce. Wygrali faworyci, Ludmiła Pachomowa - Aleksander Gorszkow (ZSRR).

Igrzyska w Innsbrucku były zresztą "zimowym festiwalem" ekip ZSRR i NRD (1. i 2. miejsce w klasyfikacji medalowej). Jednak nikomu nie udało się zostać potrójnym mistrzem olimpijskim, jak Ardowi Schenkowi i Galinie Kułakowej w 1972 r. w Sapporo.

Najbliżej tego osiągnięcia była Niemka Rosi Mittermaier w narciarstwie alpejskim, która wygrała zjazd i slalom specjalny (w gigancie była druga). Już w pierwszym dniu igrzysk zjazd (na trasie Patscherkofel) wygrał as gospodarzy, zwany "austriackim astronautą" Franz Klammer. Swej ostatniej szansy zdobycia olimpijskiego trofeum próbował "pechowy" Karl Schranz, ale na stokach panowała już nowa generacja alpejczyków.

Klamrą spinającą sukcesy Austriaków był złoty medal Karla Schnabla w skokach na dużej skoczni (w ostatnim dniu zawodów, na średniej skoczni najlepszy był Hans-Georg Aschenbach z NRD).

Rosyjski zespół hokejowy, prawie w niezmienionym składzie, powtórzył sukces z Sapporo i wygrał turniej. Był to czwarty z rzędu tytuł mistrza igrzysk dla ZSRR.

W łyżwiarstwie figurowym triumfowali 19-letnia Dorothy Hamil z USA i John Curry (W. Brytania), oboje trenowani przez sławnego Carlo Fassiego, szkoleniowca Peggy Fleming.

Niespodziankę sprawił Bill Koch, który jako pierwszy Amerykanin zdobył srebrny medal w biegu narciarskim na 30 km, dyscyplinie zdominowanej przez Skandynawów i Rosjanki. Raisa Smietanina w swym debiucie olimpijskim zdobyła 2 złote medale, na 10 km i w sztafecie, oraz srebrny na 5 km.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.