Igrzyska w Sapporo w 1972 r. w skrócie

Wojciech Fortuna wygrał konkurs skoków na skoczni Okurayama. W pierwszym skoku Polak zdeklasował rywali, uzyskując 111 m.

Igrzyska w Sapporo w 1972 r. w skrócie

Wojciech Fortuna wygrał konkurs skoków na skoczni Okurayama. W pierwszym skoku Polak zdeklasował rywali, uzyskując 111 m.

Daty:

3-13 lutego 1972

Liczba reprezentacji:

35

Liczba uczestników:

1136 (217 kobiet i 919 mężczyzn)

Program

8 dyscyplin sportowych (35 konkurencji)

biatlon (2 konkurencje)

bobsleje (2 konkurencje)

narciarstwo klasyczne (10 konkurencji)

narciarstwo alpejskie (6 konkurencji)

saneczkarstwo (3 konkurencje)

łyżwiarstwo figurowe (3 konkurencje)

łyżwiarstwo szybkie (8 konkurencji)

hokej na lodzie (1 konkurencja)

11. zimowe igrzyska olimpijskie w Sapporo pozostaną niezapomniane dla Polski. 11 lutego 1972 roku Wojciech Fortuna wygrał konkurs skoków na skoczni Okurayama. W pierwszym skoku Polak zdeklasował rywali, uzyskując 111 m. W drugim było już gorzej - 87,5 m, jednak wystarczyło by o 0,1 pkt. wyprzedzić Szwajcara Waltera Steinera i o 0,6 pkt Rainera Schmidta z NRD.

Sapporo, na japońskiej wyspie Hokkaido, dopiero za trzecim razem otrzymało organizację igrzysk. Na dzień przed ich otwarciem wybuchła "afera Schranza". Dwa dni wcześniej, ustępujący przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl), Amerykanin Avery Brundage zagroził dyskwalifikacją 40 narciarzy-alpejczyków, zarzucając im zawodowstwo. Już w 1968 r. w Grenoble zażądał on usunięcia wszelkich znaków firmowych z nart. Skończyło się wówczas kompromisem, polegającym na tym, że narty z reklamowymi napisami odbierano zwycięzcom zanim fotoreporterzy przystępowali do pracy.

W Japonii, 84-letni Brundage, strażnik czystości sportu olimpijskiego, zażądał wykluczenia profesjonalistów. Kompromis osiągnięto, gdy Komitet Wykonawczy MKOl (głosami 28:14) postanowił, "dla przykładu", ukarać najbardziej skomercjalizowaną gwiazdę "alpejskiego cyrku", 33-letniego austriackiego mistrza świata Karla Schranza.

- Takie traktowanie kwestii amatorstwa cofa nas do XIX wieku, kiedy sportowiec-amator był uważany za dżentelmena, a każdy inny był wyrzutkiem. Igrzyska powinny być rywalizacją umiejętności, siły i szybkości - niczym więcej - powiedział Schranz. Los, kontuzje i choroby sprawiły, że Austriak nigdy nie zdobył złotego medalu igrzysk.

Problem amatorstwa miał także wpływ na turniej hokeja. Kanada odmówiła przysłania reprezentacji do Sapporo. Już wcześniej (w 1969 r.) wycofała się z hokeja amatorskiego na znak protestu przeciwko "profesjonalnemu amatorstwu" w ZSRR i krajach socjalistycznych.

Bohaterami igrzysk w Japonii byli holenderski panczenista Ard Schenk i narciarka Galina Kułakowa (ZSRR) - oboje zdobyli po trzy złote medale.

Copyright © Agora SA