Igrzyska w Oslo w 1952 r. w skrócie

Szóste zimowe igrzyska po raz pierwszy trafiły do Skandynawii. Mimo podziału na RFN i NRD, Niemcy (za zgodą MKOl) reprezentowała jedna ekipa olimpijska.

Igrzyska w Oslo w 1952 r. w skrócie

Szóste zimowe igrzyska po raz pierwszy trafiły do Skandynawii. Mimo podziału na RFN i NRD, Niemcy (za zgodą MKOl) reprezentowała jedna ekipa olimpijska.

Daty:

14-25 lutego 1952 r.

Liczba reprezentacji:

30

Liczba uczestników:

960 (123 kobiety i 837 mężczyzn)

Program

6 dyscyplin sportowych (22 konkurencje):

bobsleje (2 konkurencje)

narciarstwo klasyczne (6 konkurencji)

narciarstwo alpejskie (6 konkurencji)

łyżwiarstwo figurowe (3 konkurencje)

łyżwiarstwo szybkie (4 konkurencje)

hokej na lodzie (1 konkurencja)

Szóste zimowe igrzyska po raz pierwszy trafiły do Skandynawii. Do Oslo pozwolono przybyć ekipom Niemiec i Japonii, po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej. Mimo podziału na RFN i NRD, Niemcy (za zgodą MKOl) reprezentowała jedna ekipa olimpijska (tak działo się do 1964 r.).

Ogień olimpijski nie przybył do Oslo ze starożytnej Olimpii, lecz z górskiej wioski Morgedal, gdzie urodził się pionier norweskiego narciarstwa Sondre Nordheim (1825-1897). Norwegowie uważali - lekceważąc znaczenie idei olimpijskiej, że starożytna Grecja nie miała nic wspólnego z zimowymi sportami. Znicz na stadionie "Bislett" zapalił wnuk słynnego badacza polarnego Fridtjoefa Nansena, 19-letni Egil.

Amerykanin Richard (Dick) Button, który zrewolucjonizował łyżwiarstwo figurowe swymi akrobatycznymi skokami i piruetami już w St. Moritz (1948), ponownie wygrał w Oslo. 22-letni absolwent Harvardu był także pięciokrotnym mistrzem świata (z rzędu), a potem podpisał kontrakt profesjonalny. Jego pewność siebie graniczyła z arogancją. - Nie dbam o to, z kim rywalizuję, ja zmagam się z doskonałością - stwierdził.

Inna Amerykanka, 19-letnia Andrea Mead-Lawrence została pierwszą narciarką USA, która zdobyła dwa złote medale olimpijskie w slalomie i slalomie gigancie. Jednak największą gwiazdą igrzysk w Norwegii był reprezentant gospodarzy, 28-letni kierowca ciężarówki Hjalmar Andersen, który - dopingowany przez rodaków - zwyciężył w trzech konkurencjach łyżwiarstwa szybkiego (w ciągu trzech dni - 1500, 5000 i 10 000 m). Nie startował na 500 m, wygrał Amerykanin Kenneth Henry.

W hokeju na lodzie, po raz siódmy w igrzyskach (po raz pierwszy w letnich igrzyskach w Antwerpii), i jak się później okazało po raz ostatni, zwyciężyli Kanadyjczycy.

Kulminacją zawodów olimpijskich był konkurs skoków na skoczni w Holmenkollen, na który przyszło 180 tys. widzów. Dwa pierwsze miejsca zajęli Norwegowie - Arnfinn Bergmann i Torbjoern Falkanger.

Polska ekipa liczyła 30 sportowców.

Copyright © Agora SA