Igrzyska w Sankt Moritz w 1948 r. w skrócie

Sukcesem tej hotelowej olimpiady, nazwanej tak ze względu na niewielką liczbę widzów, było samo wznowienie zimowych igrzysk po wojnie.

Igrzyska w Sankt Moritz w 1948 r. w skrócie

Sukcesem tej "hotelowej olimpiady", nazwanej tak ze względu na niewielką liczbę widzów, było samo wznowienie zimowych igrzysk po wojnie.

Daty:

30 stycznia - 8 lutego 1948 r.

Liczba reprezentacji

28

Liczba uczestników

713 (77 kobiet i 636 mężczyzn)

Program

7 dyscyplin sportowych (22 konkurencje):

bobsleje (2 konkurencje)

narciarstwo klasyczne (5 konkurencji)

narciarstwo alpejskie (6 konkurencji)

łyżwiarstwo figurowe (3 konkurencje)

łyżwiarstwo szybkie (4 konkurencje)

skeleton (1 konkurencja)

hokej na lodzie (1 konkurencja)

Igrzyska w 1940 i 1944 r. miały organizować Sapporo (Japonia) oraz Cortina d'Ampezzo (Włochy), ale nie doszły one do skutku. Trwała bowiem II wojna światowa. Na gospodarza 5. zimowych igrzysk olimpijskich wybrano nie tknięte wojną szwajcarskie St. Moritz (po raz drugi w historii).

Sukcesem tej "hotelowej olimpiady", nazwanej tak ze względu na niewielką liczbę widzów, było samo wznowienie zimowych igrzysk po wojnie.

USA przysłały dwie drużyny hokejowe, jedną pod flagą Komitetu Olimpijskiego USA, a drugą pod egidą American Hockey Association. MKOl postanowił, że team "olimpijski" może wziąć udział w defiladzie podczas otwarcia igrzysk, a drugi - związku hokejowego, grać w turnieju. Jednak potem zdyskwalifikował zespół USA. Z jednakowym dorobkiem - siedem zwycięstw i jedna porażka - ukończyły turniej reprezentacje Kanady i Czechosłowacji, jednak to Kanadyjczycy zdobyli złoty medal, dzięki korzystniejszej różnicy bramek. Czeski hokeista Jarosław Drobny wsławił się potem jako znakomity tenisista, mistrz Wimbledonu w 1954 r.

Francuski narciarz Henri Oreiller wygrał dwie konkurencje narciarstwa alpejskiego (zjazd i kombinację), dodając do tego jeden brązowy medal (w slalomie).

Dick Button został pierwszym amerykańskim mistrzem igrzysk w łyżwiarstwie figurowym. Jego rodaczka, Gretchen Fraser wygrała slalom i kombinację alpejską. Amerykanie znaleźli się na czwartym miejscu w tabeli medalowej (3-4-2). Norwegowie byli pod tym względem najlepsi (4-3-3), za nimi Szwedzi (także 4-3-3) i Szwajcarzy (3-4-3).

Polska ekipa liczyła 29 sportowców.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.