Igrzyska w Garmisch-Partenkirchen w 1936 r. w skrócie

Ivar Ballangrud triumfował w trzech konkurencjach łyżwiarstwa szybkiego, a bliski był zdobycia czwartego złotego medalu. Jego wyczyny przyćmiła jednak rodaczka, Sonja Henie, skupiająca na sobie uwagę publiczności i dziennikarzy. W Ga-Pa Henie wywalczyła trzeci z rzędu złoty medal w łyżwiarstwie figurowym.
Daty:

6-16 lutego 1936 r.

Liczba reprezentacji

28

Liczba uczestników

756 (76 kobiet i 680 mężczyzn)

Program

6 dyscyplin sportowych (17 konkurencji):

bobsleje (2 konkurencje)

narciarstwo klasyczne (5 konkurencji)

narciarstwo alpejskie (2 konkurencje)

łyżwiarstwo figurowe (3 konkurencje)

łyżwiarstwo szybkie (4 konkurencje)

hokej na lodzie (1 konkurencja)

Czwarte zimowe igrzyska olimpijskie odbyły się w dniach 6-16 lutego 1936 r. w bawarskich Alpach, w wioskach położonych w pobliżu słynnego zimowego kurortu Garmisch-Partenkirchen. Otworzył je kanclerz III Rzeszy Adolf Hitler.

Po raz pierwszy rywalizowano w narciarstwie alpejskim (kombinacji zjazd i slalom), w której zadebiutowały także narciarki. Kobietom po raz pierwszy (poza łyżwiarkami figurowymi) zezwolono na start w igrzyskach zimowych. Konkurencje te zbojkotowali jednak Austriacy i Szwajcarzy, ponieważ MKOl nie dopuścił do startu instruktorów narciarstwa, uznając ich za zawodowców.

Bohaterami igrzysk w Ga-Pa byli Norwegowie. Ivar Ballangrud triumfował w trzech konkurencjach łyżwiarstwa szybkiego, a bliski był zdobycia czwartego złotego medalu. Jego wyczyny przyćmiła jednak rodaczka, Sonja Henie, skupiająca na sobie uwagę publiczności i dziennikarzy. W Ga-Pa Henie wywalczyła trzeci z rzędu złoty medal w łyżwiarstwie figurowym. Tydzień później wygrała po raz dziesiąty z rzędu mistrzostwa świata i przeszła na zawodowstwo. Przeniosła się do USA i tam podróżowała z własnym łyżwiarskim show. Wystąpiła także w dziewięciu filmach, zrealizowanych w wytwórniach Hollywoodu.

W hokejowej reprezentacji Niemiec znalazł się, zaproszony specjalnie (odwołany z dobrowolnej emigracji we Francji) Rudi Ball, najlepszy gracz drużyny z 1932 r., jedyny Żyd w ekipie olimpijskiej III Rzeszy. Miał to być dowód dobrej woli nazistowskiego rządu Adolfa Hitlera, uspokajający MKOl, obawiającego się antysemityzmu gospodarzy igrzysk.

Jednak wydarzeniem turnieju hokejowego było pozyskanie przez Wielką Brytanię 11 Kanadyjczyków z brytyjskimi paszportami, którzy przerwali serię zwycięstw Kanady w igrzyskach. Najlepszym z "importowanych" graczy był bramkarz Jimmy Foster, który w 8 meczach puścił tylko 3 gole.

To były historyczne igrzyska dla polskiego sportu. Stanisław Marusarz, jako pierwszy z Polaków osiągnął punktowane miejsce - piąte w otwartym konkursie skoków (73 i 75,5; nota 221,6 pkt., przy 53 startujących). Przed nimi byli tylko trzej Norwegowie (w tym słynny Birger Ruud) i Szwed.