Igrzyska w Lake Placid w 1932 r. w skrócie

Trzecie zimowe igrzyska po raz pierwszy zorganizowano na kontynencie amerykańskim, w Lake Placid (4-15 lutego 1932). Imprezę otworzył ówczesny gubernator, późniejszy prezydent USA Franklin Delano Roosevelt.

hokej na lodzie (1 konkurencja)

Trzecie zimowe igrzyska po raz pierwszy zorganizowano na kontynencie amerykańskim, w Lake Placid (4-15 lutego 1932), w górach Adirondack (północno-wschodni rejon USA). Do USA przybyło mniej ekip niż do St. Moritz - 17. Imprezę otworzył ówczesny gubernator, późniejszy prezydent USA Franklin Delano Roosevelt.

Amerykańscy panczeniści triumfowali na wszystkich czterech dystansach łyżwiarstwa szybkiego. Irving Jaffee powetował sobie niepowodzenia z 1928 r. (w St. Moritz), kiedy to miał najlepszy czas w wyścigu na 10 000 m, ale konkurencję unieważniono z powodu topniejącego lodu na torze. W Lake Placid Jaffee wygrał dystans 10 000 i 5 000 m, a zawodnik z miasta igrzysk Jack Shea był najlepszy na 500 i 1500 m. Sukcesy Amerykanów podważał jednak fakt, że po raz pierwszy biegi rozpoczynano ze wspólnego startu, zarówno w przedbiegach, międzybiegach, jak i w finałach. Wielu zawodników protestowało wobec niesportowego zachowania łyżwiarzy amerykańskich. Uważany z najlepszego łyżwiarza wszech czasów, Fin Clas Thunberg w ogóle nie przyjechał do Lake Placid.

Amerykanin Billy Fiske, który prowadził pięcioosobowy bob w St. Moritz, gdy miał 16 lat, tym razem sterował na "własnym" torze czteroosobowym, zwycięskim bobem. W jego załodze był Edward (Eddie) Eagan, mistrz olimpijski w boksie (kat. półciężka) z Antwerpii (1920 r.), który tym samym stał się jedynym złotym medalistą zarówno letnich jak i zimowych igrzysk.

Kanada, po raz czwarty z rzędu, wygrała turniej hokeja na lodzie. Polacy zajęli 4. miejsce, ale uczestniczyły tylko cztery drużyny. Czwartego złotego medalu nie udało się zdobyć 38-letniemu Szwedowi Gillisowi Grafstroemowi w łyżwiarstwie figurowym - w konkurencji solistów zajął drugie miejsce, za Austriakiem Karlem Schaferem (jeden złoty medal Grafstroem wywalczył podczas letnich igrzysk w Antwerpii).