Rosjanin Boris Grachev nadal liderem

W czwartej Europejskiego Festiwalu Szachowego Lublin 2009 Rosjanin Boris Grachev zremisował z Białorusinem Sergieiem Zhigalko i utrzymał pozycję lidera.
W turnieju doszło do małych niespodzianek. Sklasyfikowany wyżej w rankingu Bartosz Soćko przegrał z Izraelczykiem Michaelem Roizem. Z kolei Igor Khenkin wygrał z Marcinem Dziubą i opuścił ostatnie miejsce. - Najwięcej działo się w remisowej partii dwóch Polaków Grzegorza Gajewskiego i Mateusza Bartela - komentuje mistrz krajowy Michał Praszak. - Początkowo przewagę uzyskał Gajewski, ale z upływem czasu pozycja komplikowała się i mimo obopólnych szans na zwycięstwo, partia zakończyła się podziałem punktów.

W dzisiejszych spotkaniach, które rozpoczną się o godz. 15 w Trybunale Koronnym zmierzą się: Soćko - Zhigalko, Wojtaszek - Roiz, Bartel - Malakhatko, Dziuba - Gajewski, Grachev - Khenkin. Najciekawiej zapowiada się pojedynek Soćko z Zhigalko i partia dwóch wiceliderów Wojtaszka z Roizem. Kibice liczą też na zaciętą walkę dwóch lublinian Dziuby i Gajewskiego.

Wyniki IV rundy: Sergiei Zhigalko - Boris Grachev 1/2:1/2, Igor Khenkin - Marcin Dziuba 1:0, Grzegorz Gajewski - Mateusz Bartel 1/2:1/2, Vadim Malakhatko - Radosław Wojtaszek 1/2:1/2, Michael Roiz - Bartosz Soćko 1:0; klasyfikacja po IV rundach: 1. Grachev (Rosja) - 3,0 pkt, 2-3. Roiz (Izrael), Wojtaszek (Polska) - 2.5 pkt, 4-6. Bartel, Soćko (obaj Polska), Malakhatko (Belgia) - 2 pkt, 7-10. Dziuba, Gajewski (obaj Polska), Khenkin (Niemcy), Zhigalko (Białoruś) - 1,5 pkt.