Ostra walka na szachownicach

Niedzielne partie rozgrywanego w Trybunale Koronnym turnieju arcymistrzowskiego były niezwykle zażarte
W najciekawszej z nich spotkali się dwaj zawodnicy lubelskiego AZS UMCS - Radosław Wojtaszek i Grzegorz Gajewski. Po zaciętym i ostrym pojedynku Wojtaszek zwyciężył efektownym atakiem na króla. - "Krew się polała" - mówi z humorem Michał Praszak, organizator turnieju. - Spodziewano się raczej remisu. Natomiast oryginalnie zagrał w partii hiszpańskiej Mateusz Bartel i łatwo pokonał reprezentanta Niemiec Igora Khenkina.

Inny lublinianin Marcin Dziuba, po sobotnim zwycięstwie nad mistrzem Białorusi Sergeiem Zhigalko, wczoraj, stojąc bardzo dobrze, w debiucie nie dotrzymał kroku Rosjaninowi Borisovi Grachevovi, który legitymuje się najwyższym rankingiem w turnieju (2653). Partia dotychczasowego lidera Bartosza Soćko i belgijskiego arcymistrza Vadima Malakhatko zakończyła się remisem, po trzykrotnym powtórzeniu posunięć.

W dzisiejszych spotkaniach, które rozpoczną się o godz. 15 w Trybunale Koronnym spotkają się: Zhigalko - Grachev, Khenkin - Dziuba, Gajewski - Bartel, Malakhatko - Wojtaszek i Roiz - Soćko. Najciekawiej zapowiada się partia Zhigalki z Grachevem. Z kolei Grzegorz Gajewski będzie chciał zrewanżować się Mateuszowi Bartelowi za porażkę w ubiegłorocznych mistrzostwach Polski, które też odbyły się w Lublinie.

Wyniki III rundy: Michael Roiz - Sergei Zhigalko 1/2:1/2, Bartosz Soćko - Vadim Malakhatko 1/2:1/2, Radosław Wojtaszek - Grzegorz Gajewski 1:0, Mateusz Bartel - Igor Khenkin 1:0, Marcin Dziuba - Boris Grachev 0:1; Klasyfikacja po III rundach: 1. Grachev (Rosja) - 2.5, 2-3. Soćko, Wojtaszek (Polska) - 2 pkt, 4-7. Bartel, Dziuba (obaj Polska), Roiz (Izrael), Malakhatko (Belgia) - 1.5 pkt, 9. Gajewski (Polska) - 1 pkt, 10. Khenkin (Niemcy) 0,5 pkt.